13., 14. és 15. osztályok

Beszédterapeuta. Gyerekek! Kezdjük a játékot. Vegyünk egy békét. Figyelj és csinálj úgy, ahogy én. (Az általános pihenésre szolgáló formulát adnak meg, majd megismétlik a hasizmok relaxálására irányuló ismételt gyakorlatok.)

A "kíváncsi barbár" gyakorlása (13. Beszédterapeuta. Most új gyakorlatot csinálunk. Fordítsa balra a fejét, próbálja meg elfordítani, hogy a lehető legmagasabbra láthassa. Most a nyakizmok feszültek! Érintse meg a jobb oldali nyakát, érezze az izmok feszülését. Visszatérünk a kiindulási helyzetbe. Nézzen egyenesen előre. A nyak izmái nyugodtak. Könnyű lélegezni. Most fordíts jobbra a fejét. Még több! Próbálj meg minél jobbat látni. Most a bal oldali nyaki izmok feszültek, kő lettek. Még a légzés is nehéz. Nézzen egyenesen előre. A nyak izmái nyugodtak. Könnyű lélegezni. (A beszédpatológus minden gyermekhez közeledik, és megtanítja neki, hogy érezze a nyaki izmok feszültségét és pihentetését.) Hallgassa meg és tegye meg, ahogy én.

Érdekes Varvara Balra néz. Jobbra néz.

És utána tovább - Egy kis pihenés lesz. A nyak nem feszes! És relax-a-ble-na. (A mozgásokat kétszer megismételjük minden irányban.)

- Emelje fel a fejét. Nézd meg a mennyezetet. Dobd el a fejed! Milyen feszült a nyaka! Kellemetlen! Nehéz lélegezni. Egyenesen felfelé! Könnyű lélegezni (15., 16. ábra). Figyelj és csinálj úgy, ahogy én.

Pihentető szép! A nyak nem feszes És pihenj-a-ble-na.

És Varvara felnéz! Mindenek felett! Visszatért -

És most lassan engedje le a fejét. A nyak izmait hátulról húzza. Kemények lettek. Húzza ki. A nyak nyugodt. Szép! Jó légzés. Figyelj és csinálj úgy, ahogy én.

És most nézz le - a nyugtató szép!

Nyaki izmok szigorodtak! A nyak nem feszes.

Visszatér, és relax-a-ble-na.

- A játékunk vége. Egy kicsit pihentél, megnyugodott.

13., 14. és 15. osztályok

1. A kéz, a láb, a has és a test izmainak relaxációját okozza.

2. A nyak izmainak relaxációját.

II. TUDOMÁNYOS ÜTEMEZÉS KÉPVISELET. A TANULMÁNY ÁLLAPOTÁSA ÉS A RELAKCIÓ

Beszélgetés a szülőkkel

A beszédterapeuta bevezeti a szülőket arra a tényre, hogy a relaxációs gyakorlat ebben a szakaszban két részből áll.

Az első rész a beszédkészülék kikapcsolódására szolgál. A dadogók számára ez különösen fontos, mivel az ízületi gyulladás során a gyermekek csuklós izmainak görcsösen feszülnek. Ha érzékeli ezt az akadályt a beszédben, akkor a gyermek megpróbálja felülkerekedni azáltal, hogy növeli az adott hang artikulációját. Ebből kifolyólag az ajkak, a nyelv és az alsó állkapocs még jobban meghúzódnak. Ez a feszültség más izomcsoportokhoz (arc, nyak, test stb.) Terjed. A stresszes izmok engedetlenek, ellenőrizhetetlenek. A beszédért való ingyenes bejutáshoz az artikulációs készüléket természetes módon kell ellazítani. Amikor a gyermekek megtanulják ellazítani az izomcsoportokat, a beszédkészítő készülék látható részének (ajkak, alsó állkapocs, nyelv) ellazulhatnak.

Minden relaxációs gyakorlatot a stresszel ellentétben hajtanak végre. Ezt az elvet akkor is fenntartjuk, amikor az artikulációs izmok lazulnak. Kezdetben az izomfeszültséget súlyosbítja a túlzott csendes artikuláció (y, u, e.), Ami azonnal megnyugtatja a pihenést. A stressz rövid életű legyen, és a pihenés hosszú, hogy a gyermekek elméjében rögzüljön.

A beszédkészség nyugodt állapota így néz ki: a száj enyhén nyirkos; ajka puha, laza, a nyelv nyugodtan fekszik a száj alján. Néha mély lazítással a nyál jobban megnyilvánulhat. Ebben az esetben meg kell hívnia a gyerekeket, hogy lenyelni.

Mindegyik edzést alaposan át kell vizsgálni, hogy elérjük a beszédkészítő izmainak lazítását. A megfelelő helyzetben lévõ izmok lazítása segíteni fog a gyermekeknek, hogy szabadon beszélhessenek.

A lecke második részében a javaslat született, amely a gyermekeknek csak egy szóval való befolyásolását jelenti.

Sokan dadogó gyerekek ingerlékenyek, sírnak, félnek beszélni idegenekkel, nagyon érzelmesek. Segíteni kell őket abban, hogy megszabaduljanak az érzelmi feszültségektől.

A fogak erősebbek vagyunk, aztán összeszorítjuk őket.

m és n y a n a n<к;

hogy bizalommal és nyugodt hangulattal inspirálja őket, hogy az elméjükben rögzítse a helyes beszéd eszméjét, a merész, gátlástalan kommunikációt bármilyen körülmények között.

Amikor a gyermekek elegendően megtanulják az általános izomlazulációt, lehetőség szerint az érzelmi feszültség eltávolítása javasolt. Ismeretes, hogy az a személy, aki nyugodt és teljes izomlazító állapotban van, különösen előnyös lehet. A gyerekek is könnyedén juthatnak hozzá a javaslathoz, amelyet "Mágikus álomnak" neveznek. A gyerekek pihentető helyzetben vannak, a szemek be vannak zárva, koncentrálódnak, figyelmesen figyelnek a fogadóra, és magukra visszhangozzák a "különleges" parancsokat - a vers szavaival kapcsolatos speciális formulák.

Javaslatokkal elmélyülnek a nyugalom és a férfias pihenés állapota, amelyet a korábban tapasztalt tapasztalatok alapján előadóként a gyermekek okoznak a korábbi gyakorlatok eredményeként. A helyes beszéd és a merész, magabiztos viselkedés további formái kerülnek bevezetésre, amelyek rögzítik a beszédterápiás foglalkozások során elért sikereket (lásd 48. oldal).

16., 17., 18. osztály. A beszédberendezés izomzatának pihentetése (ajkak, alsó állkapocs)

Beszédterapeuta. Gyerekek, indítsd el a játékot. Fogadja el a béke helyzetet. (Általános békét kapott.) Hallgasd meg és tedd, ahogy én: lélegezd be - kilégzés. Kéz, lába nyugodt, nyugodt. Az egész test nyugodt. (Ismételt gyakorlatok vannak a nyak izmainak lazítására.)

Gyakorlat "Proboscis" (17, 18). Beszélő terapeuta (mutatja, hogyan nyújtsd az ajkakat). Húzza ki az ajkakat a lábszárral. Feszes ajkak. Most pedig puha, nyugodt lett. (A beszédterapeuta az ajkak nyugodt helyzetét mutatja. A száj enyhén nyirkos, az ajkak enyhülnek.) Hallgass és csinálj úgy, ahogy én.

Imitálja az elefántot:

Az ajkak "gyűrűs" húzás. h

És most elengedtem őket

És visszatérek a helyre.

Az ajkak nem feszesek

A következő gyakorlatokat háromszor megismételjük az újraélesztő izmok izmainak lazítására. A gyerekek érezhetik az ajkak feszültségét és pihentetését, tiszta ujjal érintve.

A "békák" gyakorlása (19. ábra). Beszédterapeuta. Óvatosan nézzük meg, hogyan fogom elvégezni a következő gyakorlatot. (logo-

A pedál mutatja az ajkak mozgását, amelyek megfelelnek a hang csuklójának. Javítja a gyermekek figyelmét az ajkak feszültségére és pihentetésére.) És most figyelj és csinálj, mint én. Itt szereted a békákat:

Húzza ki ajkát a füledre! Le fogom húzni. És egyáltalán nem fogok fáradni! Az ajkak nem feszesek és pihentek.

Gyakorlat: "Nut". Lo goped. Most képzeld el, hogy kemény anyát rágcsálsz. Fogja szorosan a fogait. Itt van. (A beszédterapeuta megmutatja, hogyan kell megnyomni a fogakat.) Jaws. feszült, mint egy kő- # 9632; nye. Ez kellemetlen. Squeeze - - -_ jaw - könnyű volt, száj 1 ^ 1, enyhén nyitott, mindent nyugodt. Figyelj és csinálj úgy, ahogy én.

A száj kissé nyitott. Minden csodálatosan pihentető.

- Megtanultad, hogy lazítson a beszédkészülékről.

Pihenjünk egyszerűen. (Kétszer).

Mágiával elaludunk.

Kapcsolódó cikkek