3. szimfónium (Mahler)

3. szimfónium (Mahler)

Gustav Mahler a harmadik szimfóma megalkotásakor (Hamburg, 1896)

3. szimfónium (Mahler)

Diego de Valades (1579) "keresztyén retorika" metszete, amely a létfenntartás hierarchiáját ábrázolja

Amint azt I. I. Sollertinsky megjegyezte. Harmadik szimfónia vonultatja romantikus kozmogónia (megalakult az univerzum) - a ébredő természet téli alvás (az első rész), és az élet a virágok (menüett a második rész), hogy az állatvilágban (a scherzo a harmadik rész a postakürt a színfalak mögött), és végül az ember ( a negyedik rész), az angyalok (az ötödik rész) és az univerzális szeretet (a zenekari adagio a fináléban) [7].

A növekvő sorozattól kezdve egy szimfonikus program jött létre. Az eredeti terv szerint 7 részből állt:

  1. Nyári menetel előre
  2. Mi mondja nekem virágot egy réten
  3. Mit mondanak nekem az állatok az erdőben?
  4. Mit mond az ember (éjszaka, contralto solo)
  5. Mit mondanak nekem az angyalok (reggeli harangok)
  6. Amit a szerelem mond
  7. Mit mond a gyermek (mennyei élet) [4]

A szimfónia utolsó változatában hiányzik az utolsó rész ("Amit a gyermek mond el nekem"). Az ő zenei anyag, mivel a szöveg - „A Mennyei Life” (németül: Das Leben himmische.) A „Magic szarvak fiú” - belépett a finálé a negyedik szimfónia [8] [9]. Ráadásul Mahler nem volt hajlandó címkézni a részekre, inkább úgy, hogy a hallgatót nem hozta nyilvánosságra.

3. szimfónium (Mahler)

A legtöbb ember, a "természet" -ről beszél, mindig virágra, madárra és erdei aromára gondol, stb. Isten Dionysus. Senki sem tudja a nagy Pan-ot. Tehát itt van egyfajta programunk, ez egy példa arra, hogyan komponálom a zenét. Mindenütt és mindenütt csak a természet hangja.

Az inspiráció másik forrása a XIX. Század végi szimbolikus művészek festménye volt. főleg Arnold Bocklin. KK Rozenshild párhuzamot von a Böcklin festménye „Tavaszi ébredés” ( „Flora, virágok összeomlani”), és a Harmadik szimfónia „A testületek Pan hárfaszólókkal, összefonódott virágfüzérek, és az ő félmeztelen társa jobb írt szándékosan terhelt formája van: a természet felébred virágzik a testben, anyagának minden lényegességében "[14].

A szimfónia első előadása

Az első rész. A nyár érkezése

Hegedűs Natalie Bauer-Lechner. amely 1895 nyarát Mahler családjában töltötte Steinbachban. Naplójában a zeneszerző szavait a szimfónia első részéről írja: "A preludust" A nyár előre halad. " Nekem szükségem lesz egy regimentális zenekarra ... Természetesen nem lehet csata nélkül az ellenséggel - a télen. De könnyen felbomlik, és a nyár, minden erőssége és ereje, átveszi az autokratikus hatalmat. Ez a rész, a bevezetés teljesen bizarr lesz "[15].

A második rész. Amit a virágok mondanak

A harmadik rész. Mit mondanak nekem a vadállatok?

A negyedik rész. Amit az ember mond

3. szimfónium (Mahler)

O Mensch! Gib acht! Volt a sprinter a nyakkendővel Mitternacht? «Ich Schlief, ich Schlief -, Aus tiefem Traum bin ich erwacht: - Die Welt ist tief, Und tiefer als der Tag gedacht, Tief ist ihr Weh -, Lust - tiefer noch als herzeleid: Weh spricht: Vergeh! Doch alle Lust Ewigkeit -, - nyakkendő, nyakkendő Ewigkeit!

Ó, nézd, barátom! Az éjfél hirtelen halkan mondja? "Egy mély alvás megfojtott engem", most felébredtem egy álomból: A világ olyan mély, hogy egy napra nem gondoltam. A világ minden mélységben bánat, de az öröm mélyebb rázza fel a kulcsot: a szomorúság suttogja: sgin! Öröm szakadt az apja házában, - véres, örök otthonában! "[16].

Az ötödik rész. Mit mondanak nekem az angyalok?

3. szimfónium (Mahler)

A Fiú varázskő német kiadásának címlapja (1808)

Es sungen drei Engel einen Süßen Gesang, mit Freuden es Selig a dem Himmel Klang. Sie jeuchzten fröhlich auch dabei: daß Petrus six von Sünden frei! Und als der Herr Jézus zu Tische Sass, mit seinen zwölf Jüngern das Abendmahl szamár, da sprach der Herr Jézus: «Was stehst du denn hier? Wenn ich dich anseh”, így weinest du mir!» «Und sollt” ich nicht Weinen, du gütiger Gott? Ich hab 'übertreten die zehn Gebot! Ich gehe és weine ja bitterlich! Ach komm und erbarme dich über mich! »« É du denn übertreten meghalni zehen Gebot, így csökken auf die Knie und zu Gott bete! Liebe nur Gott minden Zeitben! Így hát szomszéd a himmlische Freud ". Die Himmlische Freud ist eine Stadt selige, die Himmlische Freud, die kein Ende mehr kalap! A Himmlische Freude-háború Petro bereit't, durch Jesum und allen zur Seligkeit [17].

Három angyal énekelt egy édes dallamot, vidáman és boldogan csengett az égen. Vidáman bejelentették, hogy Peter megszabadult a bűneitől! Amikor az Úr Jézus tizenkét apostollal ült az asztalhoz és beszélt, megkérdezte Perst: "Miért állsz itt? Miért, amikor rád nézek, sírsz? - Nem tudok segíteni, csak sírni, kedves Istenem! Átadtam a Tízparancsolatot! Itt megyek keserűen sírni! Jöjj, és könyörülj rám! " "Ha megszegte a Tízparancsolatot, térdre esik és imádkozik Istenhez! Isten csak szeretni minden napodat! Tehát a mennyei öröm eljön rád. A menny öröme áldott város, az ég örömje, ami soha nem fog véget érni! " Az ég öröme Jézuson felgyorsította Pétert és az egész emberiséget örök boldogság kedvéért.

A hatodik rész. Amit a szerelem mond

A szimfóniára és az idézetekre utal

1974-ben, Maurice Bejart koreográfus, 4, 5 és 6 darabos zenéhez egy egyszemélyes balettet készített: "Mit mesél nekem?" (Opera Monte Carlo, Monaco) [19].

Kapcsolódó cikkek