5 Túlélési szabályok, ha inkompetens főnöke van

A Ksenia Kruchinina személyzeti menedzsment szakembereinek tanácsadása olyan vezetőknek és rendes alkalmazottaknak, akik kénytelenek dolgozni egy inkompetens vagy nem megfelelően kompetens felügyelő irányításával.

5 Túlélési szabályok, ha inkompetens főnöke van
5 Túlélési szabályok, ha inkompetens főnöke van
5 Túlélési szabályok, ha inkompetens főnöke van
Fotók chtodelatesli.ne

- Nagyon jó kifejezés: próbálja kihasználni a hátrányokat. Ha olyan szakember mellett dolgozik, aki nem profi, használja azt karrierje és személyes fejlődése érdekében.

Tanulj meg, amit a vezetőnek meg kell tennie

Egy példa. Miközben egy fehérorosz cégnél a fej a reprezentatív feladatok ellátására koncentrált: üléseken, találkozókon, tárgyalásokon, konferenciákon, alárendeltje a napi tevékenységek felügyeletére szolgáló eszközök bevezetésére tett javaslatot:

  • adatbázis fenntartása az egyes vezetők kapcsolatainak számáról;
  • az egyes kapcsolatok lefolytatásában elért előrehaladás elemzése;
  • ügyfélkártya létrehozása az 1C-től származó információk alapján, mint az egyes ügyfelek értékesítésének szezonalitása, a legoptimálisabb ajánlatok leírása stb.

Egy napon a vezető kijelentette, hogy az osztálynak felügyeleti rendszert kell bevezetnie. Ebben a pillanatban a munkavállaló megmutatta eredményeit.

Amikor a vállalat úgy döntött, hogy komoly CRM-rendszert valósít meg az értékesítési részleg számára, szerinted a munkacsoport a változások vezetőjeként szerepelt?

Munka, hogy észrevegyünk

Azok, akiknek észre kell venniük, hogy Ön a szomszédos osztályok vezetőiből vagy a főnöke felett álló vezetőkből áll.

Próbáljon be olyan projekteket bejutni, ahol más osztályok alkalmazottai is részt vesznek. Ha az értékesítés területén dolgozik, és együttműködik például a logisztikai részleggel, akkor a logisztikai részleg munkatársainak a legjobb értékesítési szakembere. Ebben az esetben a logisztikai részleg vezetője tudni fogja Önt. A jövőben ez a karrier egyik legfontosabb lépcsője lehet.

Egy idő után a megmentett alkalmazottak visszatértek a korábbi osztályukba, de már a fej pozíciójához.

Legyél egy asszisztens inkompetens vezetője

Ha egyetért a főnökkel és építené a jó kapcsolatokat az egyetemes kommunikáció szintjén, de lusta és a szakmaiság hiánya, segítsen neki megérteni a tanszék munkáját és a jelenlegi feladatokat. Vagyis részt vegyen a felügyelő munkájában.

Természetesen az oldalról úgy tűnhet, hogy a főnök más embereket (vagyis az Önöket) igényelt. Leggyakrabban azonban a csapat megérti, hogy valójában milyen fontos szerepet játszik a munka szervezésében.

Egy példa. Az egyik jelölt, akit fel akartam venni, elmondta az interjú során, hogy egy új fej jött el a tanszékéhez, aki nem akarta mélyen behatolni az üzlet sajátosságaira. Nem vette át a termék sajátosságait, hanem az árakat, ugyanakkor megpróbálta kommunikálni a VIP-ügyfelekkel, és folyamatosan a kellemetlen helyzetbe került, mivel az alapinformációk nem ismertek. Jelöltem megjegyezte, hogy először nagyon aggódott, és megpróbálta felhívni a figyelmet a vállalat legfőbb tisztviselőire a problémára. Aztán rájött, hogy az illetéktelen vezetőt bizonyos célra bérelték, és elkezdte segíteni neki megbirkózni az ügyfelek bonyolult kérdéseivel.

Három hónap elteltével a legfontosabb ügyfelek minden fontos kérdésben a beszélgetőpartnernek nevezték. Hat hónappal később, a felső vezetés, hogy foglalkozzon minden olyan kérdéssel foglalkozó csak neki.

A cégemben a jelölt nem ment át. A jelenlegi munkáltató megértette értékét szakemberként, javította a munkakörülményeket és szerepelt a személyzeti tartalékban.

Soha ne mutassa ki a vezetõ alkalmatlanságát

Ha nem rendelkezik alkalmatlan vezetővel, akkor teljesen lehetséges, hogy valaki szüksége van rá. Ebben az esetben alig tudom pontosan, ki és miért. Ezért nem érdemes olyan tényezők ellen küzdeni, amelyeket nem tud megbízhatóan megbecsülni. Egyáltalán nem mondja meg, és nem határozza meg, és még inkább nyilvánosan, a feje alkalmatlanságának példáiról.

Egy példa. Az üzleti világ leggyakoribb helyzete: egy okos, ambiciózus alárendelt, folyamatosan próbálják megmutatni mindenki számára, hogy a fej rövidlátású, lassú, nem látja a megoldások lehetőségeit ilyen gyorsan.

Mindez a gyors menedzser elbocsátásával fejeződik be - mindig! Ha a cég első személye sokáig tartja lassú és nehézkes vezetőjét a munkatársainál, akkor tudja, hogyan kell értékes dolgokat tenni a felső vezetés vagy a vállalkozások számára. Ezért megbocsátható a lassúságért. És ha nem tudod, hogy pontosan a vállalat első személyei értékelik az inkompetens vezetőjét, akkor nem lehet biztos abban, hogy éppen ezt az értékes munkát is elvégezné.

Van egy terv, és elkapja a pillanatot

Előbb vagy utóbb olyan helyzet alakul ki, amikor egy inkompetens főnök elhallgat, vagy nem találja meg a megfelelő megoldást egy nehéz helyzetben. Ezen a ponton a hangja tetején meg tudod mondani, hogy cselekvési terved van.

Ha ez a terv jó, hős leszel. De figyelmeztetem, ha a terv rossz - senki sem tudja megmondani, hogy a vezetés hogyan reagál rá.

Egy példa. Az autóipari válság egyik időszakában a piacnak szembe kellett néznie azzal, hogy el kell utasítania néhány személyzetet. Ebben a helyzetben elkezdtem tanulmányozni az európai és amerikai vállalatok tapasztalatait. Számos érdekes eszközt találtam, alkalmazkodtam a feltételekhez, partnereket találtunk a feladatok egy részéhez.

Amikor elhívtak, és kérte, hogy ötleteket és megoldásokat tüskés problémákra, adtam egy részletes tervet outplacement (segítség cég foglalkoztatása elbocsátott munkavállalók) a szabályozások, formák, kifejezések, funkciók és szerepek. Megjegyzem, hogy a rendező támogatta a tervet, és segített neki a valóságnak.

A SoftKlub személyi állományának főigazgató-helyettese.

Munkatapasztalat az AtlantConsult, Atlant-M gépjármű gazdaságban.

Kapcsolódó cikkek