Fizikai edzés és sport, pulzusszám (pulzusszám)

Emberi pulzus

Impulzus: ez a mutató fontos információkat ad a szív- és érrendszer rendellenességeiről.

Általában egy felnőtt nem képzett személynél az impulzus 60 és 89 ütem / perc között változik.

A hajlamos helyzetben a pulzusszám (pulzusszám) átlagosan 10 ütéssel kevesebb, mint az állóképesség.

A nőknél az impulzus általában 7-10 ütés percenként, mint az azonos korú férfiaknál.

A gyermekek, a szívfrekvencia szignifikánsan magasabb, mint a felnőtteké, az újszülött szívritmus - átlagosan 140 ütés percenként alatti gyermekek egyéves impulzus - 120, a 2 éves - 110 5 év - 100 ütés percenként. A korral együtt a gyermekek pulzusszámának csökkenése csökken.

A táblázatban. A 8. ábra mutatja a pulzusszám átlagos értékeit a sportolók és a sportolók eltávolítása során.

8. táblázat Pulzus (pulzusszám) az atléták kezdetén és a sportolók levezetőinél

Pulzusszám, ütés / perc

edzés sebesség-erő sport

a sportjáték képviselői

edzés a kitartásért

Pulzus kevesebb, mint 60 ütés / perc (bradycardia) gyakran szerepel a sportolókban, különösen azoknál, akik edzésre (síelők, lovasok, maraton futók, hosszú távú futók, kerékpárosok - highwaymen stb.) Tartoznak. Például magasan képzett síelő-versenyzőknél a nyugalmi pulzusszám általában 40-50 ütés percenként, így a szív gazdasága is megnyilvánul.

Ha a sportolók osztályai nem a kitartás elsődleges fejlesztésére irányulnak, akkor a pulzusszám jelentősen csökken. Rendszeres edzéssel a kitartáson 3-4 hónap után észrevehetjük az impulzus megaláztatását általában 3 ütemenként.

A percenkénti 40 percnél kisebb impulzusszám a szívben bekövetkező kóros elváltozások következménye lehet. Ebben az esetben szívvizsgálatra van szükség.

A tachycardia (impulzus, amely percenként 90 ütem / percnél magasabb) általában nyugalmi állapotban van, általában a szív patológiáját vagy a neurohumorális szabályzat megsértését jelzi.

Pulzusmérés

Az impulzus mindig ugyanabban a helyzetben van mérve (fekvő, ülő vagy álló). Például közvetlenül az alvás után az impulzust a fekvő helyzetben, edzés előtt és után mérjük, ülve. Az a tény, hogy a szív és érrendszer nagyon érzékeny a különböző hatásokra (érzelmi, fizikai erőfeszítés stb.). Közvetlenül a vízszintes helyzetben való felébredés után az impulzus a fő anyagcsere körülményei között kerül rögzítésre, majd az érzelmi hatás és a testmozgás hatására emelkedhet.

Számítsd ki, hogy az impulzus a karotid, a temporális és más artériákon legyen, és az ujjaival mérhető. Leggyakrabban az impulzust a hüvelykujj alján lévő radiális artérián határozzák meg, amelynél a második, harmadik és negyedik ujj valamivel magasabb, mint a csuklócsukló. Miután az artériához tapadt, meg kell nyomnia a csonthoz. Egy nagyon intenzív edzés után, amelyet 170 ütem / perc és magasabb (nagy impulzus) impulzus kísér, megbízhatóbb a pulzusszám kiszámítása kézzel a szív apikális régióján.

A testnevelés során az impulzust rendszeres időközönként 10 másodpercre számolják. Egy hiba ezzel a számmal legfeljebb 6 ütem / perc. Pontosabb eredmények érhetők el a pulzus 10 ütemére fordított idő rögzítésével. Ennek az impulzusszámlálásnak a módja a következő: az impulzus pillanatában a stopperóra bekapcsol, és a számlálás a következő ütésből történik - 10 szívritmus ideje rögzítve. A pulzusszám percenként könnyű megtalálni az asztalról. 9.

9. táblázat Pulzus (HR) percenként, miközben 10 ütemben, bpm-nél mérjük

A másodpercek tizede

A kezdő sportolók és a sportolók leterheltségének önkontrollja

Az önkontroll naplójában feljegyezzük a szívverések számát, és megjegyezzük ritmikust.

Az alkalmazott terhelésnek a résztvevők funkcionális állapotára való megfelelőségét úgy lehet megítélni, hogy megvizsgáljuk a pulzust a következő ülés előtt. Ez segít a fennmaradó fáradtság azonosításában az előző foglalkozás és a szervezet készségét a következő, amely meg kell kezdeni az erőteljes, aktív állapotban. Az impulzus visszanyerhetőségének ellenőrzéséhez 3-5 perccel pihenni kell az ülések előtt, és számolni kell az impulzust 1 percen belül. Ha ugyanazt az impulzusértéket minden munkamenet előtt meghatározza, ez azt jelzi, hogy visszaállítja a következő munkamenet elejére. A 60 ütem / percnél kisebb impulzusérték kiváló, 60-74 - jó, 74-89 - kielégítő és percenként 90 ütem alatt - nem kielégítő.

Az impulzus növekedésének mértéke számos tényezőtől függ, legfőképp a fizikai aktivitás volumene és intenzitása. Mindazonáltal ezek a tényezők minden egyes osztályban eltérőek lesznek, és hiba lenne, ha megpróbálnánk nagyjából megmérni a pulzusváltás normáit a megbeszélés után, amelyre a szervezet funkcionális állapotát meg lehet ítélni. Itt csak akkor lehet megjegyezni, hogy ha az impulzus sebessége 100-130 ütem / perc alatt ingadozik, ez a terhelés alacsony intenzitását jelzi. Az impulzus 130-150 ütés a közepes intenzitású munkát jellemzi, a percenként 150-170 ütem impulzussebessége nagy terhelést jelez, a pulzusszám 170-200 ütés / percre a legnagyobb terhelés mellett történik.

Ezekkel az impulzusértékekkel a fizikai terhelés akár 50 évre is becsülhető, a fiatalok esetében a pulzusértéket a megadott határértékeken belül 50 éven aluliak, a kisebbek esetében kell venni. Például, ha a percenként 200 ütem impulzusát rögzítik a fiatalok óráiban, és az 50 évesek - 170 ütem / perc leckékén - akkor a maximális terhelés intenzitása a maximumra becsülhető.

Hangsúlyozni kell, hogy az, hogy az életkor előrehaladtával csökken a szív pacemaker (sinus) nagyfrekvenciás impulzusok meghajtót, és 25 év után általában megfigyelhető szívfrekvencia csökkenését, ha a munkát végző, a maximális teljesítmény (táblázat. 10).