Raisa tejföl

Két évtizeden át Raisa Smetanina volt a Szovjetunió nemzeti síelős csoportjának vezetője. Számos győzelmével kapta a "sivatagkirálynő" címet, amely számos versenyen következetesen megerősítette győzelmét.

Szülők Raisa, Petr Pavlovich és Matryona Afanasyevna Smetanin voltak a rénszarvas pásztorok, így a lányt tanították, hogy síelni gyermekkor óta. Végtére is, a hosszú túrák során a tundra sílécek gyakran segítették az embereket túlélni. Apám az első sílécet Raisa-nak készítette, amikor csak három éves volt. Az első tanító Ilya bátyja volt, majd a testnevelés iskola tanára felügyelte a lány előkészítését. A paradicsom rendszeresen részt vett síiskolai és körzeti versenyeken. Még mindig rendelkezik a második helyen végzett iskolai versenyeken a síléceken. Ezután 13 perc 16 másodperc alatt 3 kilométert futott. Edző a Szovjetunió látta során a nagy nemzeti és az orosz bajnokságot kezdeni a 1970-es, amikor a lány a komi tartósan harcolt az első helyekért, és megmutatta kiváló alkalom. Edzője, Viktor Ivanov emlékeztetett arra, hogy felhívta a figyelmet Raisa-ra az egyik versenyen, ahol hosszú ideig vezető szerepet töltött be az útvonal nagyon nehéz szakaszán. Csak akkor, ha a szakszervezetek vezetői, akiket a legutóbbiak indították el, felvették a munkát, a lány elvesztette álláspontját. 1972-ben Smetanin meghívást kapott a Szovjetunió nemzeti sífutó csapatának. Az első gyűlésekből Raisa bátran bántalmazta az edzőket, és a legnehezebb területeken félelmetesen nagy sebességgel fejlődött, ahol a sérülés kockázata nagyon magas volt. Ezenkívül a sportoló örömmel szimulátorokkal foglalkozott, néha az edzőknek is meg kellett állítaniuk, míg a többi síelők gyakrabban hajtottak. Már az első Szovjetunió bajnokságon Smetanina tíz kilométeres távolságban vett részt a második helyen. És mikor öt kilométert választott a versenyben a tíz legjobb közül, ahol minden rossz mozdulattal a résztvevőt több helyre dobhatják az asztalnál, az edzők rájöttek, hogy nem tévednek a választásukban. Látták Raisa nagyszerű lehetőségét, sportos karakterét és nyerési akaratát, mert abban az időben technikája messze nem volt tökéletes.

Az első siker 1974-ben érkezett Raisa Smetaninára, amikor a szovjet női relé csapat világbajnokságának aranyérmet nyert. Két évvel később, Smetanina megerősítette sikerét az egyes versenyeken, így lett az első 5 és 10 kilométeres távolságban.

Aztán ott volt az olimpia Innsbruckban. Az olimpia, amely Raisa Smetanina tesztévé vált. Kétszer minden döntött egy másodperccel. Először nem engedte meg, hogy nyerjen, aztán - mintha visszafizetné az adósságát. De mindent rendben.

Még mindig meg kell nyerni az olimpiai versenyre való jogosultságot, és Raisa egy kvalifikációs versenyen szitált. Murmanszk Smetanin volt a győztes a parttól 10 km-re, majd megnyerte a versenyt Krasnogorsk és végül megkapta az utolsó versenyen a négy legerősebb Bakuriani. Az olimpián Innsbruckban ő volt a Szovjetunió válogatott vezetője. Várhatóan két távolságot nyertek: 5 és 10 kilométert. A verseny kezdete előtt készült egy sorsolás, amely meghatározta a sportolók kilépési sorrendjét. És Raisa az első szám egyikét dobta le. Ez azt jelentette, hogy a fő versenytársai, akik a pálya irányába mutatnak, már ismerik Smetanina eredményét és hozzáigazítják hozzá. Természetesen ez megnehezítette a szovjet sportoló feladatait, mert olyan ütemre van szüksége, amely nem tud versenyezni a riválisokkal. Raisa teljesen átment egy vonalat, és 500 méterre befejezi a feltételezett időbeosztás előtt 5 másodpercig! A fej egy gyengéd emelkedés, ami a célhoz vezet. Rais száz százalékra feküdt rá, rájött, hogy minden pillanatban eldöntheti az érmét. Úgy tűnt, hogy az eredmény elég lesz a győzelemhez. Azonban a szalagon futó Helena Tokala, aki elszaladt, még gyorsabb volt. Egy pillanatig Smetanin előtt állt ...

Azon az estén a finn rajongók zászlókkal és zászlókkal mentek Innsbruckba, majd idézték a győztes nevét. Miután Tokalo sikerült megszakítani a rendkívül sikertelen számukra sorozatot: három olimpiai játékot egymás után "arany" nélkül a síversenyeken!

Két nappal később új kezdet érkezett, ezúttal 10 kilométeres távolságra. Ismét Smetanina kihúzta az egyik első számot. És újra elszaladt, amilyen gyorsan csak tudott, próbálva, hogy ne hagyja, hogy az ellenfele előbbre kerüljön, rettegjen a tempójával. Ismét a finn edzők "vezetett" Helen Tokalo távolságot az Smetanina menetrend szerint, folyamatosan ösztönözve a tempóhoz szükséges változásokat. 5 kilométerre a célra Tokalo elveszett Smetaninát 11 másodpercig. Úgy tűnt, hogy a küzdelem vége, de a finn síelő váratlanul felgyorsította a tempót, és gyorsan csökkentette a szakadékot. Majdnem sikerült újra megkerülnie Smetaninot. "Majdnem" egy második lemaradást eredményezett. Ez a második, amely néhány nappal korábban nem volt elég Raisa. Talán ez az eredmény a legmagasabb sportigazság megnyilvánulása volt.

Smetanin legmagasabb rangja a relében megerősítette, amelyben a Szovjetunió csapata nem hagyott esélyt a riválisokra. Baldychev, Amosov, Smetanin, Kulakov - a síelők ebben a sorrendben játszottak. Raisa jobban futott a távolsági szegmensével, mint bárki, aki kijött aznap a pályán. Az Innsbruckban bemutatott győzelem hihetetlen akaratának köszönhetően a szervezők nem hivatalos címet kaptak "Miss Olympiad-76" -ért.

„Smetanin kitaposott ösvények a szovjet válogatott az” arany „- mondta, majd egy interjúban olimpiai bajnok Helena áram - beállítás ütemét faj, amely a tapasztalt Heikki Kuntola állni, persze, nem ... én élvezheti a kecses futó Raisa származó” .

1980-ban a Lake Placid Raisa Smetanina ismét sikeresen teljesített. 5 kilométeres távolságból elveszítette Barbara Petsoldot Kelet-Németországból, de néhány nappal később egy tíz kilométeres versenyen meggyőző bosszút vett. Még akkor is a 27 éves szovjet síelő sikere hihetetlen volt. Kevésen azt hitték volna, hogy Smetanin negyvenöt nyer! A relében a szovjet csapat csak a második volt, és elvesztette az NDK csapatát a csodálatos Barbara Petsolddal. És az év végén Smetanina két világbajnoki futamot nyert, Davosban, Svájcban és az osztrák Ramsau-ban.

1984-ben Szarajevóban Raisa nem nyerte meg az olimpiai aranyérmet. Kétszer volt a második helyen, 5 és 10 kilométeres távolságra. Volt egy esélyt, hogy egy másik érmet a női váltót, de a célba szovjet síelő elvesztette a Marie Liis Hyamyalaynen, és a harmadik helyen nyerte meg a finn csapat.

Ezért kevés azt hitte, hogy a Calgary Smetanina olimpián komolyan harcolhat a győzelemért. Végtére is, akkor már 36 éves volt - soha nem látott korszak a síeléshez. De Raisa bebizonyította, hogy a képzettséggel és mindenekelőtt a magával szemben tanúsított szakmai hozzáállással az ember képes a vártnál sokkal többet elérni. Smetanin az utolsó méterig 10 kilométerig "aranyat" követett a versenyen, de még mindig elveszett és elégedett volt az ezüstérmével. Hamarosan 20 kilométeres távolságból "bronz" -hoz adta hozzá, hogy az egész világ újra fenomenális sportolóként beszéljen róla.

Raisa Smetanina egyszerre több felvételt is készít. Ő az egyetlen sportoló, aki 10 olimpiát nyert az olimpián. Raisa egy sorban öt olimpiai játékban vett részt, ami szintén rekordszám. Ő a három sportoló közül, akik öt ezüstérmet nyertek az olimpiai játékokon - ez egy kevésbé tiszteletes, de mégis nagyon kellemes eredmény.

Smetaninát sokat köszönte a Galina Kulakova, az 1970-es évek elején álló nemzeti csapat vezetője. A sípályán Raisa és Galina összeegyeztethetetlen riválisok voltak, akik az élet és a halál ellen küzdenek, és a versenyből - a legjobb barátok. Kulakova megosztotta a Smetanina-val felbecsülhetetlen tapasztalatait, ami néha többet segített a coaching utasításoknál. Később Raisa elmondta, hogy testvérét Ilya tanította, de Galina Kulakova igazi sportolót csinált.

Annak ellenére, hogy világszerte hírnevet és lehetőségeket szerzett, hála neki, Raisa Smetanina nagyon szereti a szülőföldjét. 1980-ban Lake Placidben, interjúkat adott az amerikai újságíróknak, elmondta, hogy ő számára a legszebb hely a földön Mohcha és a Izmma folyó.