Raisa Petrovna tejföl - a síelés büszkesége

Raisa Petrovna Smetanina (fotó alább) 1952-ben született Mokhcha faluban (Komi ASSR). A jövőbeli bajnok szülei örökös rénszarvas pásztorok voltak.

A lány hamarosan alkalmazkodott az élet és beleszeretett szívemből tundra, a levegő és a nagy nyitott terek, nyugalom, kék tavak ... ahol visszanyerte függetlenségét, a nyugalmat, a képesség, hogy megszabaduljunk a magány - síelő örök társa a harc a távolságot.

Smets család állt öt testvér: Ivan, Ilya, Gennagyij Fedorov, Vladimir - és két nővére: Olga és paradicsom. Korai gyermekkoruktól tanították a síelést, hiszen a tundrában ez volt a fő közlekedési eszköz. A síléceket örökölték, és eljött az idő, amikor Raisa kezébe került.

Az északi régió aktív sportéletet élt. A helyi iskolák két rendezõje nagy rajongói voltak a síelésnek és rendszeresen szervezett versenyek a gyermekeknek, és filmeket is filmeztek róla. A hétvégén állandóan meglátogatták egymást, tanácsokat cseréltek, új képzési módszereket kerestek. Lelkesedéssel sikerült meggyújtani nemcsak az iskolai tanulókat, hanem a kerületek gyermekeit is.

Első versenyek és tanulmányok

Raisa először Pechorában nyerte meg a köztársasági ifjúsági bajnokságot. A lány második helyet foglal el. Iskola után Smetanin Raisa Petrovna költözött Syktyvkarba a pedagógiai szakiskolába való felvétel céljából. Itt találkozott az első edzőjével - Herman Kharitonov -, és komolyan részt vett a síléceken. Miután 1970-ben diplomázott a műszaki iskolából, Raisa a "Harvest" sportegyesülethez került a nemzeti csapat tagjaként.

Korai karrier

1971-ben Raisa Petrovna Smetanina szerepelt a Szovjetunió nemzeti válogatott edzőjeként az olimpiai részvételre jelentkezők listáján.

A sportolóknak a legnehezebb volt 1972-ben, amikor a síelés minden trükkjének megtanulása végett kopott. Edzője Viktor Ivanov volt, és a lányt Galina Kulakova őrzi. Ennek köszönhetően Raisa jó eredményeket mutatott, a harmadik helyezést a nemzeti bajnokságon (5 és 10 km).

Első arany

1974 hozta az első aranyat a sportolónak. Raisa Petrovna Smetanina megnyerte őt a csapatkapcsoló versenyen a Fálun Világbajnokságon. Az olimpián Innsbruckban a szovjet csapatok zavart keltettek. Galina Kulakova nem tudta vezetni a csapatot egészségügyi okokból. Helyét Smetanina vette át.

Öt kilométeres távolságban a fiatal síelő ragyogó volt, de Helena Tekalo elvesztette az aranyát, és csak egy pillanatra elveszítette. Raisa az edzővel dolgozott, hogy dolgozzon a hibákon, és stratégiát dolgozott ki a következő versenyre. Ez gyümölcsöt eredményezett, és Smetanina 10 kilométeres távolságban sikerült minden versenyt megkerülni. Az olimpia eredménye két arany és egy ezüst.

Új győzelmek

Az olimpia 1980 Smetanin Raisa ment be a történelembe, mint az első ski versenyző, kétszer legyőzte a dobogóra az egyéni versenyt. Az 1982-es vb-sportoló nyerte az aranyérmet a parttól 20 km-re, egyre csak szovjet síelő, ami bement a hat legjobb.

A tizennegyedik olimpiai játékot Raisa sikerrel koronázta meg. Két ezüstérmet nyert (10 és 20 km). Az 1985-ös világbajnokság aranyat (reléversenyt) hozott a kincstárába.

Az 1988-as olimpia is sikeresnek tekinthető. Egy tíz kilométeres versenyen Raisa ezüstöt nyert, és húsz kilométeres bronzot kapott. Ezután a talapzaton át tudott venni, és a többi síelőnk - Reztsova és Tikhonova.

A tapasztalat átadása

Felismerve, hogy a sport karrierje véget ér, Raisa Petrovna Smetanina gondoskodott a csapat fiatal sportolókról. Kezdte oktatni egy új generációs orosz síelőket. Raisa Petrovna egy személyes példával kimutatta a lányoknak, milyen kitartással és szorgalommal kívánja elérni a célokat. A híres síelő mindig magas tempót kért tőlük mind képzésben, mind versenyeken.

Az utolsó győzelem

Ez volt Raisa Petrovna karrierjének utolsó élete. Szimbolikus és drága jutalomsá vált. Most a nagy versenyző visszavonulhatott, és átadta a pálcát a fiatal és ígéretes síelőknek. Abban az időben voltak Lazutin, Vyalbe és Egorova, akik Raisa Petrovnával elmenekültek az olimpián. Az interjúk, a lányok mindig azt mondta, hogy Smetanin tett óriási hozzájárulást a sífutás, és számos győztes csapat - ez csak az ő érdeme.

Raisa Petrovna sport eredményeiért a Komi köztársaság vezetősége jó házat adott neki.