6. lecke

Cél. Az olasz tündérmesék megismerésére "Hogyan ment a szamár énekelni" (J. Rodari esetében). Segítség a gyermekeknek, hogy kis szövegeket el tudjanak olvasni jelentős hiányosságok és ismétlések nélkül.

Előzetes munka. Kérd meg a zeneigazgatót, hogy mondja el a gyerekeknek, hogy a férfi énekesek különböző hangokat hallanak - basszus, bariton, tenor, és megerősítik a történetet zenei töredékekkel.

"Ma bemutatom önt egy nagyon ügyes olasz mesenak," Hogy a szamár leállt énekelni "Gianni Rodari kezelésében. Ismerjük a "The Magic Drum" című meséjét - kezdte az oktató.

A tanár elolvassa vagy elmond egy új mesét.

Az ősi időkben a szamár, ahogy mondja a mese, jobb hangzást hallatott.

Miután minden állat megkapta a tanácsot, és az oroszlán, aki királyuk volt, megkérdezte:

- Ön közül melyik a legszebb?

- Én, te! A szamár azonnal felkiáltott.

- Nos, te vagy a legszebb.

- És ki a legerősebb?

- Én, te! - kiáltotta a szamár, mielőtt a többi állat megnyitná a száját.

- Rendben van - mondta az oroszlán. - Ki a legügyesebb itt?

"Én, te, ya!" - a seggés sietve sietett, félve, mintha nem lenne előttük.

Minden állat nevetett, és a szegény ember szégyellte gyönyörű hangját. És azóta csak tudja, hogyan üvölni:

"Ki közted olyan, mint én, úgy véli, hogy ez egy nagyon okos és tanulságos mese? - a tanár folytatja a beszélgetést. Meg tudja bizonyítani?

(A beszéd helyességét követi.) És hogyan érted a tanító szót (történelem)?

Emlékezzünk arra, hogy az állatokról egy oroszlánt akartam kideríteni? (Ki a legszebb, legerősebb és leghülyebb.) És mi történt? Természetesen sajnálatos, hogy a szamár elvesztette gyönyörű hangját, és azóta minden szamár a világ minden országában üvöltözik: "Eeyore! Füles! Eeyore!

És hogyan nevezik azokat az embereket, akik úgy viselkednek, mint egy szamár tündérmeséből?

Ezután a parafrázis megismétlődik az új előadókkal.

7. lecke: A telek képének használata

Cél. Tudja meg, hogy a gyerekek milyen módon elsajátították a kép vezetését és a történeti terv elkészítését.

A nevelő hallgatja a gyerekek válaszát, és felkéri őket, hogy a legmegfelelőbb nevet válasszák. Szükség esetén adja meg a név változatát.

"Képzeld el, hogy történetet kell írni erre a képre" - folytatja a tanár. - Hol kezded? Ne felejtsd el, hogy az első kifejezés nagyon felderítheti a történetet. "

Meghallgatja a gyerekek válaszát, és ha szükséges, bemutatja bevezető mondatát.

Ezután a tanár emlékezteti a gyerekeket, hogy tavaly megtanultak, hogy készítsenek egy történeti tervet a képre. Érdekli, mi az, és kínál, hogy készítsen egy történet tervet. Ezután értékeli a javasolt opciókat (3-4 válasz).

"Van egy bevezetés, van egy terv. A kép teljes egészének értékelésekor még befejezni a történetet. Kinek van lehetősége? "

A tanár azt javasolja, hogy az egyik gyerek egy történetet alkot a képen. Aztán megkérdezte a gyermeket, hogy könnyű-e neki megmondani.

Pedagógus elmagyarázza a gyerekeknek, hogy vezérli a terv, akkor átfedések elkerülése és a felesleges szavak a történet, például az ilyen „majd”, „és a másik”, „és itt.”

- Szóval, mit tanultak ma? - kérdezi a tanár.

A lecke végén azt ajánlja, hogy játsszon a játékban "A tantárgyat fogantom".

A tanár megkérdezi a témát, és a gyerekek megpróbálják kitalálni, kérdezzenek feltűnő kérdéseket: "Alive? Élettelen? Beltérben? Az utcán? Nagy? Nehéz? Készült ... "

Ha az idő marad, a tanár felajánlja a gyerekeknek, hogy kitaláljanak egy másik tárgyat, amelyet ő fogalmazott meg.

8. lecke Beszélgetés A. Pushkinről

Cél. Mondd el a gyerekeknek a nagy orosz költőről; örömöt érzek a versei észleléséből és a költő egyéb műveinek vágyakozásából.

A tanár a gyerekeknek szól a nagy orosz költőről: "Hazánkban nincs olyan ember, aki Pushkin műveit olvasja. Sokan hallottak már meséket a pap és a munkavállaló Balda, a halott hercegnő és hét Knights of the Arany kakas, Ruszlan és Ludmilla. Ezek a mesék, amelyeket egyszerre többször is hallhatsz, mivel gyakran olvashatók a rádióban, színpadokba kerülnek. Alexander Sergejevics Puskin munkáiban rajzfilmeket és filmeket készített. És hamarosan képes lesz önállóan elolvasni ezeket a csodálatos meséket. "

Záró az ülés, a tanár részleteket olvas a "The Tale of the Dead hercegnő és a Seven Days" és a "The Tale of cár Saltan ..." (opcionális gyermek).

1. lecke. Lexikai és nyelvtani gyakorlatok

Cél. Aktiválja a gyermekek beszédét.

"Ősz, ősz", mondja az oktató. - Mi lesz az őszel, az őszel, az őszel?

A pedagógus a gyerekek válaszait, dicséret a képességét, hogy hallgatni a feladatot, és adja meg a lehetőségeket: Őszi rossz időjárás, ősz latyak, őszi levél, őszi hangulat, stb ...

"Ősszel mind az emberek, mind az állatok ellátást nyújtanak a tél számára" - emlékeztet a pedagógus.


A sündisó sétált ki
Igen, vegye fel a gombákat.

Mit gondolsz, milyen gombákat kapott?

Sok szónak van szó-rokonai, például: egy sündisznó - sündisznó ... (egy sündisznó - sündisznó - sündisznó - ezhovy).

Ezután a pedagógus felajánlja a gyerekeket, hogy végezzék el az "Egy-sok" gyakorlatot: "A csőr egy, és sok ... (kócsag). egy csomag cukor, és sok ... (csomagolás). egy zokni és sok ... (zokni). egy állomány, és sok ... (állomány). egy fül, és sok ... (fül).

"És most segítsen nekem befejezni a javaslatokat", a pedagógus azt kérdezi:

- Ha figyelmesen figyelünk a beszédfejlesztés osztályába, akkor ...

- Jól tanulmányozni, szükséges ...

- Egészségesek és erősek vagyunk, mert ...

"Amikor visszatérünk a sétaból, akkor ..."

Miután meghallgatta a gyerekek válaszát, a tanár megismételte a teljes mondatot.

A tanár felajánlja a gyerekeket, hogy meghallgassák a verset:


Italok, amelyeket különbözőképpen kipróbáltam,
Húzzák le az aranyat egy teljes tálba.
Ők - ne alázzák meg - kiváló,
De halvány a joghurthoz képest.
A. Smirnov

- Milyen italokat szeretsz? Kéri a tanárt. - Kedvelem - ez azt jelenti ... (sok más közül választja, kedveli) ».

2. lecke. A vers ismerete A. Fet "A fecskék elveszettek ..."

Cél. Segítsen a gyerekeknek megjegyezni az A. Fet versét: "A fecskék elmentek ...".

"Oroszországban élünk, egy hatalmas területen. Moszkvától Khabarovszkig egész nap repültem. Ha vonattal utazom, hét vagy nyolc napot töltenek az úton, vagyis egy egész héten. És az éghajlati viszonyok az ország különböző régióiban különbözőek. Valahol a déli részén még mindig meleg, de északon már hó. És mi van velünk?

Minden területnek saját őszi jelei vannak. De vannak közösek. Előbb-utóbb bejelentik magukat. Mint Athanasius Fet figyelemre méltó orosz költőjének ez a gyönyörű verse:


A fecskék eltűntek,
És tegnap, hajnalban
Minden rooks repült
Igen, mint a hálózat, villant
Nézze át a hegyet.


Az este óta minden alszik,
Sötét az udvaron.
Lapos száraz darabok,
Éjszaka a szél dühös
Igen, kopogtattam az ablakon ...

Gyönyörű vers? Hang, elegáns. "

A tanár megismétli a verset, miután korábban arra kérte a gyerekeket, hogy emlékezzenek az őszi jelekre.

Ezután a gyerekek felváltják a jeleket, és a tanár a versnek megfelelő sorokat olvassa. Ugyanakkor tisztázza: "A fecskék elmentek? Hol rejtőztek? És a rooksok, mint egy háló, repültek, mikor? "(Este, este hajnalban.)

A tanár felhívja a figyelmet arra, hogy a madarakat repült madár szokatlan módon hasonlítja össze a hálózattal. Ezután a tanár újra elolvassa a verset, felkérve a gyerekeket, hogy ismételjék meg vele, de hang nélkül. Megmutatja, hogyan történik ez. (Ez a módszer hatékony eszköz az ízületi készülék képzéséhez.)

A pedagógus bizalmát fejezi ki, hogy ez a vers, ha rokonai olvastam, nagy örömmel fog örülni nekik.

"? By the way, rokonok - aki ezt" - mondja a tanár, és kérte, hogy nevét a szavakat-family: "Rod - ... család (szülők, születés, származás, kórház)."

Kapcsolódó cikkek