5 Oktatási Minisztérium az Orosz Föderáció Novgorod Állami Egyetemen elnevezett

• És hol fogom megvenni? • És azt kérdezed apától, mondja, hogy ilyen kecskék dolgoznak érte, apa megkéri a lányát:

- Masha, fejezze be a macskát a fején.

- Nem lehet, anyám forró.

Nagymama télen kinézett az ablakon és azt mondta:

Így jött a fagy, mindent megfagyott.

- Hívja tehát felénk! - kiáltotta az unokája örömmel. (az újságokról) Gyakorlat Vegye figyelembe az elavult szavak példáit, szórakoztató, figuratív, hordozható jelentéssel. Készítsen mondatokat szinonimákkal ezekre a szavakra.

És repült a lábán a nedves tégla járdán.

Igen, és tudom Daria is; nonszensz. (Dostoevsky FM) Gyakorlat Adja meg a dialektizmusokat, beszélő szavakat. Helyezze őket a modern irodalmi nyelv szinonimáival.

Egyetértettünk abban, hogy semmi sem lesz a kezében: nincs kövek, súlyok, semmi. És elkezdtek ostorozni. Ó, és csíkos ugyanaz! Mint ahogy mi voltunk, de újra vezetett minket. Átszálltunk a csatornán. (Shukshin VA) Gyakorlat Írd le a szöveget az előzővel, beszéd és dialektus szavak nélkül, beleértve az irodalmi, semleges szavakat és kifejezéseket.

Gyakoriság Javítsd ki a beszéd lexikai pontatlanságát.

Válasszon szinonimákat.

A villamosenergia-mérnökök figyelmeztettek arra, hogy a lakóhelyünkön a felduzzadt hõmérsékletre kell szokniuk. Mert a halászok azt mondják, hogy szent. Egy ezer szakmai öröklődő halász számára a halászat maga az élet. (az újságokból) Az irodalmi nyelv árnyalati normái Gyakorlat A párbeszédet fordulatokkal állíthatja be: állítólag, nem csípő, fogazott fogakkal.

Gyakorlat Határozza meg a kiválasztott szó jelentését. Adjon példákat a frázis kifejezésre.

Bodretsov mindenütt kapta a kezét a kapcsolatai miatt. (Saltykov-Shchedrin ME) Milyen madarak lettél velünk és én. (Gogol N.V.) Természetesen nem akart átkelni a határon, mert ez nem volt szükséges, de a határ nagyítani fog. (Rasputin V.) Gyakorlat Milyen mondatokban lehet állandó forgalmat használni a szavak közvetlen értelmében. Tegyen ajánlatot vele.

Megijedt a hullámok dübörgése, dühöngő dühe. Úgy tűnt neki, hogy mossa meg és dörzsölje porrá. (Paustovsky K.) Amikor az idős ismerősök találkoztak Nikolai Yakovlevichvel valahol az utcán, nagy szemeket forgattak és megrázta a fejüket. (Mamin-Sibiryak) Tudta, hogy ez a történet hozzájárul fegyvereink dicsőítéséhez, és ezért azt kell feltételeznünk, hogy nem kétséges. (Tolstoy LN) Gyakorlat Hogyan változik a frázis a stílusban a mondatokban Válasszon szinonimákat nekik.

Baba egy szellem. Nos, igen, ne felejtsd el, hogy a halottakat nem viselik a temetőből.

(Bunin IA) Számos tábornoka és tanácsadója megértette, hogy Pyrrhic győzelem volt. A nagymama ... egyeztetéssel sóhajtott: "Nem rossz ember, nem, csak kijött a körből." Sanya a királyhoz hasonlóan meggyógyult. Felkapta az előtte álló rongyos parasztot, és fejről talpra ugrott. (Rasputin V.) Gyakorlat Határozzuk meg a frazeológiai egységek jelentését, ismerjük eredetük történetét.

A Danaians ajándékai - Danais Troyba került, és a trójaiaknak hatalmas fából készült ló volt, melyben a háborúk elrejtőztek.

(Homer) Kain nyomtatás - Cain, Ádám és Éva legidősebb fia, megölte Abel bátyját az irigységtől és Istent átkozta. (bibl.) Embrace Morpheus - Morpheus - az álmok istenét. (Görög mítosz) Repülő holland - egy szellemhajó, elítélve, hogy soha ne veresse a partot.

Jericho trombita - Jeriko hagytalan falai nem bukkannak össze a hódító csövek hangjaival. (Bibl.) Lukoulov ünnepe - A római parancsnok Lucius Lukum nagy vagyont kapott, és híres volt a luxuscikkéről és az ünnepekről.

Herostratus dicsősége - Herostratus, hogy megidézi a nevét, megégette Artemis csodálatos templomát.

(Goncharov IA) Gyakorlat Két fordulót oszt meg két irodalmi változatnak, és javaslatokat tesz velük.

Nem lepődöd meg az az őrület, amelyik eltűnt az újság lapjairól, most olyan forró fej, amely nem túl forró. (Tendriakov B.) Gyakorlat Pick szinonimái kifejezéseit két olyan fajta, teljes pompájában, az biztos Exercise visszaállítás funkciója phraseologism szókincs - én magam, elvtárs grebin az ujjatlan tart.

- De gyenge, szántás.

Megpróbálja megtartani a púpot egy régi verebélyen. (Tendryakov V.) Gyakorlat Használd a nyilatkozatodban mondatot, mondásokat.

De akkor nagyon gyorsan észre fogják venni: tegnap így teszel, ma énekeltek a békéért, most az egészségért, és a miénk és a tiéd egy fillért sem. - nyilvánvaló gátlás. (Tendryakov V.) Gyakorlat Határozza meg a frázis kifejezést és az általa külön felhasznált összetevőt. Összetett ajánlatok ugyanolyan típusúak az FE Gordian csomóval, medve sarok, kis sütés.

Nyáron és a te hatalmaddal nem tudsz megbirkózni a kilencedik tengellyel, és ezek a tengelyek sok életben vannak. (Goncharov AI.) Gyakorlat: Keresse meg a mondategységek változatait a mondatokban. Vegyük észre, hogy különböznek a jelentésben az FE alapformájától.

Igen, valószínűtlen, hogy a Turgenev bacchanalia miatt lesz. Itt Grigorovich régóta figyeli, hogy a gesztenyét a kezéből kinyitja a kályhából.

És nekem is - a különböző oldalakról rám fenyegetik a sors becsapott fogait -, mit tegyek. (Goncharov AI) Természetesen Tamagotchi a modern civilizáció vigyora, ahol mindenki saját pokolban forral. (az újságokról) Gyakorlat A hibás mondatok használata hibákat javít.

A húgom jött hóba a fejemen.

Bravúr nélkül ment.

Pajzsal vagy pajzsra várlak.

Karenina Anna rohant a vonat alatt, és már régóta vonzotta a nyomorúságát.

Délután Pechorin szerette a kávét a társadalom krémmel.

Gyakorolja a mondatot a mondatban található mondategységekben, szárnyas kifejezésekben és közmondásokban.

... ragyog, és nincsenek szögek! Itt van a szlogenem és a nap. (Mayakovsky VV) Mennyit tudsz húzni egy macskát a faroknál? Kevesebb a jobb.

Bábel pandemonium a nyitott boltban.

Szolzsenyicin egy fénysugár egy sötét országban.

A ZhEK kormányzó és a bajusza hóhéja nem fúj.

Húzom a pántot, amíg nincs lyukam. (Az újságokból) Nos, nem, kedves Kryshev elvtárs, Samson Popenkin, lövöldöző varázsló, te nem tudtad becsapni.

És aztán egy másik nagymamát két csodára - akár egy korábbi tavaszról van szó, akár nem.

Megpróbálja megtartani a púpot egy régi verebélyen.

A Kitezh-nél átmegyek azokon az ujjakon, akik munkahelyükön ülnek.

(Tendryakov V.) Kérdezd meg, hogy van itt: olyan sokáig, hála Istennek! (Goncharov IA) Gyakorlat Két csoportban osztják el a mondategységeket és közmondásokat, közmondásokat.

Nem született tegnap, tartsa szemmel az öreg varjak, de nem karknet múltban, az üzleti, szórakozás ideje, kéznél, az éhezés nem a nagynéném, a félelem, a farkas - az erdőben, hogy ne menjen, nem megy ki a fejemből, fogak a polcon, hogy a csonkot fedélzeten, a kolostor alá, a vízbe egy szitát kell viselni, a kocsikat és az utakat.

Gyakorlat A frazeológiai egységek egyik variánsa a cseppek kombinációja. Hozza létre a mondatot minden egyes mondatszel.

Éreztem, hogy az erő és a fiatalok napról napra jönnek ki. (Csehov), az utolsó csepp -Nem maradékot az aljára (egy italt, száraz, stb), amíg az utolsó csepp vér - feláldozása mindent, ami az összes, nem kímélve az élet, mint két tojás - Egyáltalán, nagyon sok ( mint hasonló) egy csepp - egyáltalán nem, egyáltalán nem dobja be a csepp - nagyon-nagyon sok (például, hasonló, stb) csepp a tengerben - elhanyagolható mennyiségű cseppenként - lassan, lassan, lassan.

Cseppenként - fokozatosan, lassan, apránként.

Gyakorlat A mondatokban található a frázis kifejezés módosított változata. Írja be a forgalom értékét.

Milyen csodálatos ember: tehetséges, aranyos kezek. (Paustovsky KG) Az osztagok őrzése magányos. Zgi nem látható. Éjjel körül.

(Tvardovsky AT) A maradék zabot a tavasz elején tárolták, mint a szem alma.

(Sholokhov M.A.) Kopeikin én, el tud képzelni, és egy bajusz nem fúj. (Gogol NV) Nem számít, milyen vidám Bakhirev, a domoklovim kard alatt dolgozott, és ez sietett. (Nikolaev GE) Gyakorlat Csere a mondatok mondategységekben a szinonimákkal.

Anna Akimovna mindig attól félt, hogy nem gondolnak rá, hogy büszke, felkelő vagy varjú a páva tollban. (Csehov A. P.) Tevékenységünk a növekedés, a befolyása kiterjesztése, fáradhatatlan munkálkodás a háború valós okainak megmagyarázására. (Sholokhov MA) A kopasz vonala lesz! Azt akartam, hogy semmit sem akartam adni, de most már nem tudom. (Novikov-Surf) Gyakorlat Milyen példákkal vált a frázis kifejezés használata megváltozott.

Állítsa vissza a fő opciót.

Nézz körül, kitalálj valamit, fordulj meg, ne veszítse el a fejét. (Gaidar AP) • Aztán azt mondtam - válaszolta Lezsnyev -, hogy már régen és ezer alkalommal a nyelvben volt. (Turgenev IS) • És még ott is az emberek már egy almával gyülekeznek, nincs hova esni almát, minden elfoglalt, mindent megad. (Saltykov-Shchedrin ME) • Rabenkov nekem, ne bántsam. Volt egy verekedés - horgászbotok kiállítása. (Krymov) • Törölte a vonalat a tisztek és a tengerészek között, semmibe sem vette a sorokat, parancsokat, címeket, nemes eredeteket. (Novikov Priboy) Gyakorlat Határozza meg a mondategységek jelentését és helyettesítse őket lexikai szinonimákkal.

Az ország gazdasági válsága összezavarta az összes kártyát.

Olaj a tűzön öntötte a pénzügyminiszter beszéde.

Isten maga rendeléseket tart más bankokkal folytatott tárgyalásokról.

A veszekedés a srácokra esett. Egy kiáltotta: „Majd én megmutatom, mi az, ami!” És a másik neki: „Nézd, közvetlenül eladott ki mászik!” Ekkor futott a kísérő fiúk, hadd nyugodjon meg. És megtámadták őt: "nyomon követi! Valószínűleg, és nyitott szemmel aludsz! "(Sladkov N.) Gyakorlat Határozza meg a frazeológiai egységek jelentését. Írjon nekik antonitákat.

Vagy a horgászbotot fel kell szednie, vagy a vámtiszt egyenruhájába kell dobnia egy pár moustached jóképű ember lábát. (az újságokból) Nem csábíthatod magad más emberek földjére.

• Ismét beszélt! És mi a fene milyen nyelvezetet húzsz ebből a világból; túl törékeny, vékony, átlátszó. És Arakcheev nélkül, mint karok és lábak nélkül, nem tudsz mozogni. De csak azt tudom, hogy a mai úriemberek - a kisujj írói nem érik meg. Amikor látod, hogy Oroszország minden lépésében minden olyan rágalmazás történik, hogy el akar menekülni a világ túlsó végébe. Hülye: Pushkin és Pushkin - csak az ablakban világos. (Merezhkovsky D.) Gyakorlat Figyeljük meg a frázis kifejezés módosított változatát. Írja le az alap formáját és határozza meg az értéket. Mennyire különbözik a szövegkörnyezettől ... ártatlan szokást űzött, hogy minden szó izgalmával mondja:

• Mit nézel rám, mint egy katona az elhízásra?

• Gyere, gyerünk! Mi a szemed? • Csaló vagy! - kiáltotta Ippolit Matveyevich, "megverem a farkát, Fyodor atya!" - A keze rövid - válaszolta a pap.

- Ideje szakadni a karmot - gondolta Ostap.

• Mit csalóznak velem a hajóiddal (Ilf I. Petrov E.) Gyakorlat Differenciálja a frazeológiai egységeket és a figuratív szavakat, kifejezéseket. Határozza meg jelentésüket.

Az egyik fogyasztó valóban egy szemcsézett homok a hatalmas árutermelőben. A legtöbb barátja számára Peter Ivanovics csak egy magányos farkas volt. Gyermekkorában nem tudta, hogy bármely cselekmény miatt valami rendetlenséget okozhat. Ronaldo rohanni kezdett a kapun. A Real Madrid minden labdarúgója fehér lapot kapott. Spartacus az ismételt vereségeik után kezdett játszani az ujjaikkal. Fehér varjú volt az emberek folyamán. A vereség után az egész csapat trance-ba ment. (az újságokról) Hamarosan az egész sertés horkolt, és elaludtam, mint egy halott ember. Ráadásul nem volt az üveg ellensége, túl sokat inni. És az olvasás mindig csodálatos izgalommal járt az epeiben. Menj be magadon mind a négy oldalon, és tedd meg, amit akarsz. - Igen, hallottad, te - mondta Ivan Kuzmich -, a nő nem félénk tíz. Bopr fel akart állni és nem tudott; A szerencsétlen francia halott részeg volt. Mint ültetvény, a csata megmarad.

(Pushkin AS) Hol, mondja, te egy szopás, házasodni? Végül is 20 éves vagy. (Csehov AP) A történelem azt mutatja, hogy nincs olyan hős, akinek nincs gyenge pontja. (Tendryakov V.) Emlékezett a falu Fedyu - az első traktor vezető a gazdaságban. És itt maradt a vezető. (Laptev) Gyakorlat Írd a frazeológia alapváltozatát. Milyen értelemben különböznek a tizenhatodik égben. én, az a személy, megváltozott a pénztárosban. (Chekhov A.P.) Amint Rostov meghallotta ezt a hangot, hatalmas kő kétségbe esett lelkéből. (Tolstoy LN) Pereboyev nyugat felé fordította tekintetét, és meg volt róla győződve, hogy itt az ügyvéd két teremtmény: az egyik empirikus, és egy másik, makacsul ragaszkodik a földhöz. (Saltykov-Shchedrin ME) Közvetlenül Bazarov érkezését követően Kirsanov birtoka életét egy másik kulcs megverte. (Turgenev IS) Gyakorlat Írj le egy pár szinonimák-frazeológiai egységet, vagy válassz egy szinonimát, helyreállítva a phraseológia alapváltozatát.

• Átjáró, sem tõke, sem udvar. (Gorky M.) • Mindenki nem csak, hanem szándékosan beszél; mindegyiknek van valamiféle hátsó gondolata. Pontosan tegnap született, vagy esett az égből. - Teljesen szentelni akarsz a színpadra - ez jó, és van egy játék veg, és egy játék a gyertyákkal, de ... elég lesz ereje (Chekhov A, P.) Három napig egymás után kiáltott anélkül, hogy elmozdítaná a hangját. Elviselhetetlen volt. (Tolsztoj LN) Az orosz irodalmi nyelv morfológiai normái Észlelés Adja meg a mondatokban a nemzetség változatainak főnevét. Hogy különböznek a stílusban, ami azt jelenti, hogy sok év telt el, és még most is éreztem, hogy a görcs a kurva összezsugorodott ... "Ön irigy, Egorushka", mormolta a tábornok ismét. Ugyanakkor, nyersz valamit, legalábbis a gyerekeknek a tejért. A gyárat számunkra az átlagos ember őrzi. Egy hatalmas stadion és ez a rohadt ház ellene. (Zaitsev B.) Ha kevésbé gondolkodsz egy árva árvákról. (Pushkin AS) A hátsó falon - egy kiváló zongora, amelyet Zina Zina-zenésznek írt le. (Dosztojevszkij FM) Bocsáss meg nekem a blotnak: ez történt, amikor befejeztem a levelet, és nem kell újraírnom az erőket, és késő vagyok. (Goncharov IA) A gerás összeszorította a torkomat. (az újságokról) Egy cipő maradt a parton. (az újságokból) Nem én öltem be az oszlopba, de bennem van. (Semenov Yu.) Gyakorlat Határozza meg a főnevek típusát az utótagokkal.

Amikor a jégkrém csak az alján maradt, az üzletkötő asszony előredőlt, és a hordóból levetkőzött, mintha egy pincéből lenne. (Kireev R.) A hatalmas törzs a hófúrásra esett. Szörnyű hangot hallottak, és egy hatalmas dominóban rejtőztek. Az utazók egy régi házba jöttek. A régészek a legrégebbi települések iránt érdeklődtek, zavaros városokat zavartak. Ő építette a gyerekeket egy papír gőzölőre (Újságokból) Gyakorlat Hozzáadni az arányhoz.

Hispanikai koreai indiai talpas cipő Spanyol tereink gyakorlása A nemesfehérnemű elavult változatai.

Javaslatok készítése a modern lehetőségek segítségével Mutassa meg a jelentés kártyát. (Senkovsky O.) Két nagy ... A kazánok egy kávéval, a másik pedig krémmel. Moszkvát hirtelen egy erdei film borította, mint egy sárgás fátyol. (újságokból) Gyakorlat Összeállítás kombináció holinsin, esőcsepp, dominancia főnevekkel az Ip-ban. (m.) és B.p. (ж.р.) Gyakorlat Határozza meg a főnevek nemzetségét.

Zsebkendő, csomag, fátyol, metszés, párbaj, hangár, szürkehályog, kukorica, fenntartott ülés, tisztás, árképzés, cipő, platánfa.

Gyakorlat Mi a stílusbeli különbség a főnevek nemzetségének variánsaival kapcsolatban?

Kapcsolódó cikkek