6 Alapelvek, hogy a szovjet pedagógus Makarenko taníthat modern anyukát

6 Alapelvek, hogy a szovjet pedagógus Makarenko taníthat modern anyukát

Anton Makarenko nemcsak a szovjet pedagógia legenda. Az UNESCO felhívta őt és Maria Montessori tanárokat, akik megalapozták az oktatás modern fogalmát. Egy modern anya néhány száz évvel ezelőtt hasznos lehet a szovjet klasszikusokból? Kiderül, talán.

Annak ellenére, hogy Makarenko - „pedagógiai legenda”, és több díjnyertes, magatartása rá a hivatalos szovjet pedagógia mondja legalábbis az a tény, hogy a temetésén nem volt magas rangú hivatalnokok oktatásból. Egyébként Krupskaya (egyebek között - a kezdeményezője a társadalom "Friend of Children"), egy igazi barát gyermekek Makarenko bírálta, és a megközelítés az úgynevezett "anti-szovjet".

Ezért nem meglepő, hogy a "Pedagógiai vers" megjelent a pedagógiai kiadóban, hanem az irodalmi kiadóban. És ez valójában nem száraz módszertan, hanem a valódi irodalom - élénk hősökkel, ironikus narrátorral, lírai dezignációval és feszült rajzokkal. A pedagógia itt nem absztrakciók, hanem meghatározott emberek, sorsok, helyzetek. Ezért a könyv nagyon élénk és könnyen olvasható.

Kik számára hasznos lesz?

A könyv hasznos lesz a tizenévesek szülei számára. aki hirtelen átmeneti korú problémákkal szembesült.

Sok gyermek szülei számára a könyvnek is nagyon sok ténye van: hogyan lehet megszervezni a gyerekeket egy csapatban, megoldani a gyermekek közötti konfliktusokat, átruházni a felelősséget az idősebb gyermekekre.

Ráadásul számomra úgy tűnik számomra, hogy a könyv számos fontos pontot tartalmaz a nevelőszülők számára. Végül is, örökbefogadással sok félelem van: elrontott, ellopott és durva - általában egy nehéz történet. De Makarenko nem dolgozott senkivel, hanem fiatalkorú bűnelkövetőkkel - sokkal nehezebb!

Így reagál a menedzser arra a tényre, hogy a tanulók ragaszkodnak a hinni mesterhez: "Mit érdekel Jézus Krisztus? Meg foglak ragadni amennyire csak tudok, nemcsak Krisztusra, hanem a Megváltó Nicholasra is, akkor is szolgálni fogsz! Ha a szovjet hatóságok az istenektől megdöbbentettek, akkor csendben örüljetek, és itt nem szabad itt ünnepelni a prišovot.

A könyv állandó mozzanata a szovjet félig hivatalos pedagógia elleni küzdelem, a tisztviselők és a teoretikusok. Valójában ebben a küzdelemben és a "pedagógiai közösség" állandó nyomásának köszönhetően Makarenko végül elhagyja kedves Gorky kolóniáját, és az NKVD irányítása alatt egy kolónia felé fordul.

Az "elmélet és gyakorlat" ellentmondás Makarenko fő fájdalma, aki még a "Modern pedagógia válsága" című tézist is írta. Nagyszerű sajnálatára, csodálatos eredményei nem hasonlítanak az elmélethez: "Van egy csodálatos csapatod. De ez nem jelent semmit. A módszereid szörnyűek. "

Azonban ez a harc Makarenko ironikusan írja le, bár szomorú: "Sokáig beszélt, ez Chaykin. Hallgattam, és eszembe jutottam Chekhov történetét, amely a gyilkosságot papírpénzzel írja le; akkor úgy tűnt számomra, hogy nem kellett volna megölni Chaikint, de meg kellett ölni, nem pedig egy rúd vagy valamilyen zsákmányt, hanem egy szokásos övvel, amellyel a dolgozó kötötte fel a nadrágját. Ideológiailag önálló lenne. "

Mi hasznos lehet?

Most a boltpolcok tele vannak pedagógiai elméletekkel. Érdemes megkérdezni magadtól: mennyire alkalmazható ez az elmélet az életre? Mit akarunk - felvenni az intelligens szavakat, vagy normálisan felemelni egy gyermeket? Ha a második - jobb, ha nem veszel részt az elméletben, és nem próbálod feláldozni magad, míg a gyakorlati eredmények sok kívánnivalót hagynak maguk után.

„Addig, a professzor az oktatás voprosamvospitaniya szakértő, írt egy üzenetet, hogy a GPU vagy az NKVD, a” My boy többször kirabolták nekem, nem töltik az éjszakát otthon, viszont Quam forró kért ...”.Sprashivaetsya miért biztonsági tisztek nagyobb legyen a pedagógiai módszerek, mint a pedagógiai tanár? ".

6 Alapelvek, hogy a szovjet pedagógus Makarenko taníthat modern anyukát

Anton Semenovich Makarenko

Az egyik legfontosabb "ellentmondásos" pillanat Makarenko megközelítés szigorú fegyelem. Ma ezt a "határok összehangolását" nevezzük, de az akkor pedagógiai gondolkodásnál a gyermek szomorú szadizmusa és csalódása volt. Makarenko nem ért egyet ezzel, és folyamatosan érvel a "természetes" oktatás ötleteivel.

A "mennyben" a gyermeket úgy tekintették, mint egy különleges összetételű gázt, amely nem volt ideje felidézni. ... Azt feltételezték (munkahipotézis), hogy ez a gáz képes az önfejlődésre, nem csak a beavatkozásra van szükség. Ez volt a sok könyvet írtak már, de ismételjük, lényegében azt mondja Rousseau: „Kényeztesse gyermekkori áhítattal ...” „Légy óvatos, hogy ne zavarja a természet ...” A fő tétele ez a tanítás volt, hogy az arc ilyen tisztelettel és figyelmes, hogy a természet a A fent említett gáznak szükségszerűen kommunista személyiséggé kell válnia. Tény, hogy a tiszta természet feltételei között csak a természetesen fejlődött, azaz a közönséges gyomnövények nőttek.

Mi hasznos lehet?

Személyes volt számomra, hogy azok a "szuperprogresszív" ötletek, amelyek a mai gondolkodás csúcspontjának tűntek - már eleve elavult elmélet volt Makarenko napjainál. Személy szerint azt gondoltam, hogy csak a közelmúltban a fegyelem az egyetlen pedagógiai axiómája volt, majd jöttek a gyerekek lelkének jó szakértőjévé, és bevezették a "szabad fejlődés" eszméjét. Kiderült, hogy ez az ötlet divatos volt száz évvel ezelőtt. És már száz évvel ezelőtt nem működött.

Makarenko egy nagyon eredeti fogalom a büntetés. Soha nem alkalmaz fizikai büntetéseket, és a legszörnyűbb büntetés a börtönben van Makarenko irodájában. Semmi bűncselekmény-sejt és pálca sincs, és valójában gyermeket nevelő gyilkost vezet. Büntetés a könyv - ez mindig egy Shakespeare tragédia, amikor a sötét oldala a gyermek személyiségének ( „mi?”) Küzd a fény felé ( „igen, én tettem rossz”). Ez nem szadizmus, amikor a tanító büntető kardként működik. Makarenko számára a büntetés egyfajta elismerés, mint "saját", mint egyenlő és felelős személy a cselekedeteiért. Makarenko nem alkalmaz büntetést azoknak, akik még nem szerezték meg az igazi gyarmatosító címet. És mindazonáltal rendszeresen bírálta a "megzavarhatatlan kegyetlenség" miatt.

- Emlékeztetett a közvetlen feladataimra. Jöttem, hogy beszéljek veled a fegyelmi rendszerről. Ön tehát nem tagadja, hogy büntetést szab ki? Ezek a ruhák ... aztán azt mondják, még mindig gyakorolt ​​valamit: a letartóztatást ... és azt mondják, hogy kenyeret és vizet raksz?

- Nem kenyeret és vizet építek, de néha nem adok ételt. És ruhák. És természetesen nem tudom letartóztatni a letartóztatásokat a saját szobámban. Megvan a megfelelő információ.

- Figyelj, de ez mind tiltott.

- A törvény nem tilos, de nem olvastam különféle írástudók írásait.

Mi hasznos lehet?

Büntetésekre van szükség, de ezeket szigorúan meghatározott esetekben kell alkalmazni, és nem kell átalakítani a határok építésének eszközéért, hogy megbosszulhasson egy gyermeket a kötelességszegésért. Hasznos büntetést alkalmazni azok számára, akik csak gyűlölettel érzékelik, értelmük értelmezése nélkül. Ha egy gyermek fizikai büntetésére kerül sor, akkor az ilyen büntetés annál inkább haszontalan. Ez azt jelenti, hogy a felnőtt már nem képes szabályrendszer felépítésére és bizalmi kapcsolat kialakítására a gyermekkel. Nincs kiút, kivéve, hogy a családban a gyermeke, egy jól nevelt ház, hogyan érheti el? De Makarenko a fiatalkori bűnözők ellen folytatta a támadást!

  1. A gyermekkel kommunikálni kell, mint a felnőttnél

Makarenko szemszögéből az oktatás fő feladata, hogy a gyermeket a normális felnőtt életben beírja. Tanítani a többi emberrel való interakciót, hogy a társadalom része legyen (tehát gyakran a könyvben a "kollektív" szó), hogy döntéseket hozzon, felelősséget vállal számukra. És kiderül, hogy a gyerekek eléggé felnőtt döntéseket hozhatnak - például, hogy új ingeket adjanak le tehénvásárlás céljából.

A gyermeknek részt kell vennie a család gazdasági életében, meg kell tanulnia a munkát: a gyarmat minden lakója műhelyben dolgozik, a területen. By the way, Makarenko úgy véli, hogy az anyagi bátorítás a gyermekek számára a munka nem szörnyű - ez is egy modell a felnőttkortól.

Makarenko szerint a legfontosabb, hogy példát adjon a gyermeknek, akkor nem lesz szükség arra, hogy "különleges kapcsolatot" biztosítsanak a gyerekekkel - maguk fogják vonzani azokat, akiket méltónak tartanak:

- Azt már tudtam, hogy a fiúk nem indokolják az értelmiség azon meggyőződését, hogy a gyerekek szeretik, és értékelik az ember, aki kezeli őket szeretettel, hogy a simogat. Voltam győződve sokáig, hogy a legnagyobb tisztelet és nagy szeretettel a gyerekek, legalábbis azok a srácok, hogy volt a telepek megjelennek képest más típusú emberek. Amit mi úgy nevezünk egy magasan képzett, magabiztos és tiszta tudás, készség, művészeti, arany kezét, lakonikus, és a teljes hiánya a kifejezés, mindig használatra kész - ez az, ami vonzza a gyermekek a leginkább.

Makarenko megmutatja, mennyire fontos a gyermekek úgy kezelni, mintha felnőttek lennének, és nem tisztelhetik határaikat:

Zoya elvtárs két ujjal vette át Shinenky vörös arcát, és ajkát egy kis rózsaszín orrhoz húzta:

"Milyen imádnivaló gyerek!"

Sinenky elmenekült Zoya szelíd kezéből, megtörölte a száját az inge ujján, és egy sérült pillantással Zoya-ra csattant:

- Bébi ... Nézz rád. És ha igen. És nem gyermeket ... Egy telepes egyáltalán.

By the way, szerint Makarenko, nem csak a gyermekeket kell képzett, mint felnőttek, de a felnőttek is képzett ... mint gyermek. Egyszóval a kényes pedagógia általában a kommunikáció normája, például egy vezető és egy alárendelt között:

Kalina Ivanovics lett az első tárgy az én oktatási tevékenység ... Kék szeme csillogott a szeretet az élet, annyira fogékony és agilis, hogy én nem bántam meg egy kis tanítás energiát. És az első napokban, az első beszélgetésünk alkalmával elkezdtem oktatását.

Amely képes kibontani hasznos?

Ez a megközelítés most, véleményem szerint, minden feledésbe merül. Vegye modern árvaházak Alexander Gezalov, társadalmi aktivista és korábbi árva magát, folyamatosan beszél az a tény, hogy a gyermekek tanulni, hogy nyomon követhessék a dolgokat, hogy töltse ki az ágyból, és rongykorong a padlóra. De nem, egy árvaházban legfontosabb dolog most - a takarmány és a „gyermekmunka” egyhangúlag elítélte. Ennek eredményeként, a gyermek túlterheltek ajándékokkal és túltáplált, de egyszerűen nem tudják, hogyan kell egyedül él, életük menedzselésére, és valahogy rendezni, hogy maga, anélkül, hogy „felsőbb utasításra”. Ezért, hogy kitörjön, ő engedékeny minden komoly.

Sajnos, ez igaz a sok családi gyermekek, akiknek a szülők nem egy példa, de valami a kettő között kiszolgáló személyzet és a börtönőrök. Makarenko egyszerű elv az, hogy a gyermek könnyen szabályokat fogad el, a határok, a fegyelem és a munka, amikor látja, hogy az élete függ tőle.

A fő szlogen a Gorkij Colony - „Ne peep” - áll valami ilyesmit: „Te egy felnőtt ember, nem Noah and Carry felelősséget tetteikért.” Sajnos, egy gyakori helyzet, hogy néztem, mint egy tanár - ez egy „élelmiszer baby”: zsémbes, ajánlattétel házi vagy értékelés, amely aztán ügyesen manipulált vagy nyíltan hazudik. Úgy tűnik számomra, hogy ez a közvetlen eredménye az oktatás a gyermekek elve „amit egy szép gyermek, így potereblyu az arcán!”.

  1. Mielőtt a gyerekek kell tenni érdekes célokat

A diákok megtanulják, hogy Makarenko kemény, mert szeretné a munkások iskola. Dolgozni, mert azt akarják, hogy virágzó gazdaság, szeretné, hogy a legjobb és a ruha. Észrevenni a zavart és problémák a csapat, Makarenko megérti, hogy meg kell lépni. Keresés a diákjaik számára új, ambiciózus célokat, akkor el kell távolítani a megszokott helyen, annak érdekében, hogy felszámolja a „pangás”. Ez nem egy absztrakt „motiváció”, ez az igazi cél, amely könnyen inspirálja a gyerekeket. Makarenko meg arról, hogy a fegyelem jó, mint egy módja annak, hogy a cél elérése érdekében. Ha a cél nincs jelen, a fegyelem is kezd dudor a varratok.

Amely képes kibontani hasznos?

Ma egy gyakori helyzet - teljesen demotivate középiskolás diák, aki nem akar és nem tud, aki nem érti, hogy miért a vizsgálat és különösen, ha ő akar. És minek elszakadni a számítógép, az online játékok és a közösségi hálózatok. Ez nem meglepő: ha korábban 15 évig nem volt cél, de csak egy reflex válasz a sír a szülők, akkor ne várják tőle, hogy hirtelen kezdődik valahol arra törekszünk, hogy a kínálat a cél. Megtanulta csak nyafog és kibújik, és azt akarja, csak egy dolog -, hogy mögé, és ugyanakkor továbbra is rendszeresen hozza tészta kolbásszal.

Kapcsolódó cikkek