17. fejezet gyenge fitzgerald

1940 őszétől rosszul érzi magát, és magának, amely még soha nem történt meg, folyamatosan hallgat. És jól néz ki. Sheila sokszor elkapja Scott elkapott tekintetét, amely a sarkon valahol eljut. Hogy ne emlékezzünk az utolsó történetének "A nehéz beteg" végére: "A sarokba nézett, ahol tegnap este dobta a palackot. A nővérem ... attól félt, hogy kissé elfordítaná a fejemet abban a sarokban, mert tudtam, hogy hol keres, a halálesetek költségei "[88].

Vékonyabb volt, arca szürke és lecsapolt. Erős alvó tablettákon alszik, többször egy éjszakán át kell cserélnie a lapokat - bőven izzad, azt mondja, hogy tuberkulózis miatt. Még mindig sokat éget, de "kötődik" ginhez és még a sörhöz is. Igyál rendszeresen hosszú ideig, 1939 végén, egy másik után - és az utolsó - Sheilával szembeni botrányt.

És mégis vége váratlanul. A második támadás utáni éjszaka nyugodt volt, az alvó tabletták ezúttal gyorsan cselekedtek; Sheila, mielőtt lefeküdt, elment a szobájába, hogy meglátogassa, álomban elmondta neki: "Menj aludni. Rendben vagyok. Másnap reggel hosszú luxuriated ágyban aludt, felkelt kevéssel dél után, ittam kávét, diktált egy levelet a lánya Sheila: Sheila küldött Scotty egy másik csomagot a dolgok - egy ajándék karácsonyra. Aztán egy székre költözött, és az orvos várakozásakor heti nyitotta meg a Princeton Elamnay Weekly Princetont a labdarúgó mérkőzések eredményével. Hirtelen felugrott, görcsösen összeszedve a kandallóhéjat - és elesett. Sheila akkoriban zenét hallgatott a szobájában; meghallgatása zaj, berohant a lakásban a szomszédban a tulajdonos a ház ment Sheila, Scott úgy érezte, hogy a pulzusa és röviden beszélt: „halott”.

Scott szinte teljes összhangban állt saját formulájával: "Egy részeg 20 éven belül, 30 roncs, 40 holttest". "Hollywood Reporter" válaszolt a halálra a rendszeres (a közelmúltban) forgatókönyvíró "MGM", csak néhány on-duty kifejezéseket. Egy időben Fitzgerald viccelődött, hogy művei kritikai áttekintései között nem elég, talán csak egy gyászjelentés. A gyászjelentés azonban az volt, hogy a Scott Lardner-nek szánt esszé végső bekezdése jól megy át a gyülekezethez Scott számára. "Egy csodálatos amerikai, egy gyönyörű amerikai halt meg. Nem szükséges, hogy temetkezési pompozgává alakítsa át, aki nem volt; jobb, ha közelebb megyünk, és megnézzük ezt a vékony arcot, amelyet az ilyen vágy nyomai feszegetnek, ami talán még nem vagyunk képesek megérteni. "

Szállítás előtt a test Baltimore, tartották fogva egy napra a hullaházban a Washington Boulevard -, valamint összhangban a fekete humor, a néhai író: „A holttest kapott 24 órája van, hogy hagyja el a várost.” A testet nem a kápolnába helyezték, hanem a hátsó szobában a William Wordsworth szobájával; a temetkezési iroda dolgozója nyilvánvalóan jól olvasható ember volt, és érezte, hogy az elhunyt író a Wordsworth szobájában volt a hely. Azok, akik jöttek a hullaházba, hogy búcsút Fitzgerald észrevett egy furcsa kontrasztot: a fejét az elhunyt nem volt egyetlen ősz haj, de a keze - mint beteg, egy rozzant öregember. „Lehetetlen volt nem észrevenni a kezét - emlékeztetett az író Frank Scully, - vékony, petyhüdt, borított pigment foltok - azonnal nyilvánvaló, hogy ő szenvedett és meghalt egy idős ember.” És egy régi katonai barátja Dorothy Parker ismételni ugyanazt a temetésen azt mondta Gatsby-szerű bagoly ember, szemüveg, „Szegény rohadék!” [89]

Búcsúzni Scottért, egy régi barát és mentor nem jött, de teljesítette barátságos kötelességét: vállalta, és díjmentesen szerkesztette a The Last Tycoon-t. Roman, mint tudjuk, még nem fejeződött be, de amikor elment, a vélemények általános hangneme lusta volt. Ha, mondjuk, Fitzgerald befejezte, nagyszerűen hozzájárulna az amerikai irodalomhoz; A "Tycoon" kiváló regény lehet Hollywoodról - hajlam, sajnos, a legtöbb kritikai véleményben, a szubjektív.

Lesz egy indikatív. 1941-ben, kevesebb mint egy évvel az író halála után, Wilson az új köztársasági magazinban összegyűjtötte róla; Wilson javaslatára válaszolt Budd Schulberg, John O'Hara, John Peel püspök, Malcolm Cowley, John Dos Passos. Az egész királyi hadsereg igaz, király nélkül: Hemingway ebben a hadseregben, ahogy láthatja, nem.

Néhány szó Wilsonról. Néhány évvel később kiadja a Fitzgerald két gyűjteményét; Az első újrakiadás „Gatsby”, „Tycoon”, és a legjobb történet, a második tartalmazza önéletrajzi esszé, „notebook”, az írás az ő lánya és a közeli barátok, vázlatokat regények és novellák. Wilson előszót fog írni mindkét összeállításra, a második pedig egy költői elkötelezettséget. Vannak benne ilyen vonalak:

Hogy ezek a sötét szemek

Abban a világban, amely szétesett és elhalványult;

Milyen világos elme, íz és ritmus,

Szín, aroma, élő beszéd

Elment, örökké eltűnt.

Közös barátjuk, Wilson püspök írta: "Nagyon nehéz voltam túlélni Scott halálát. Azok az emberek, akik csak az egyikük halálát követően írnak együtt, észre veszik, hogy amit írnak, többet jelentenek egymáshoz, mint amilyet elképzeltek. Van Wilson Zelde levele is: "Megértem, hogy milyen érzéseid vannak, mert nekem is van az az érzésem, hogy egy részem lopott. Az, amely sok éven át összeköttetett vele.

Wilson Zelda-nak írt levele érthetetlenül válaszolt: "Hiányzom. Nincs elég ember, ki tudja, hol csinál valami üzletet, ami erőt ad neki. Nagy veszteség lesz. " Will. Egy idő után az elhunyt férjét jobban megírja, egészen másképp: "Scott bátor ember volt, őszinte volt magával."

Mintegy - és a saját "jegyzetfüzetében": "Én magamnak két szabályt hoztam létre: ne nyúljon magadnak nyereséggel, és ne hazudj magadnak". Ez a két szabály, messze a példamutatótól szigorúan követte.

Ossza meg ezt az oldalt

Kapcsolódó cikkek