11 Osztály

Rendezze el a hangsúlyt a szavakban.

Flint, gyógyszertár, gyönyörű, sütemények, uncorked, irigylésre méltó, katalógus, díj, konyha, mélyreható, hívás, fel.

Mi a következő dialektikus szavakat használják Oroszország különböző régióiban?

1. Diák, Kiput, Krinitsa

2. Drygwa, mshara, lyagva, zybun, moha és kachi

3. Bolshak, shlyah, téli út, öltés, tó, körforgalom

4. A festés, áradás, öntözés, szántás, kiömlés,

5. Kurzheven, sugárút, oxid, fagy, koszorú

Találd meg a historicizmusokat és az archaizmákat a következő részletekben.

Az öregember visszatért az öregasszonynak.

Mit lát? Magas torony.

A tornácon egy öregasszony

Egy drága sable,

Brocade a delfin,

A gyöngyök kirakták a nyakukat,

A keze arany gyűrű,

A lábán piros csizmák,

Előtte őszinte szolgák,

Megveri őket, és egy choprun mögött húzza őket.

Írja le a szavakat a zárójelek megnyitásával. Formázza meg az ilyen szavakra vonatkozó helyesírási szabályokat.

(Lemon), sárga (citrom) savas (vas) beton (könnyű) szárnyak (tisztán) ejtik, (San) Francisco (San) frantsistsy (kocsi) mozdony (autó) karbantartás.

Fordítsd jól ismert közmondásokat és mondásokat a tanult emberek nyelvétől a normális emberi nyelvhez.

Ha meglátogatja a repülés utáni útvonal egyik pontját, meg kell adnia az utat az idősebb generáció vérrel.

A szilárd tüzelőanyagok félszilárdításának mintegy húsz grammjából álló rész olyan állapotba kerül, amely a Hymenoptera rovarok reprezentánsa által előkészített fahéj-tartály felhasználásával dolgozza fel a pollent.

A közönség jelenlétében a halálos kimenetel pozitív esztétikai pillanat keletkezik.

Az egyénnek az emlékekre való hajlama fenyegetést jelent a tükör legtisztább és legérzékenyebb szervének egyikének eltávolításával a környező valóság tükrözésével.

A fém hőkezelését a hőmérséklet-kezelési rendszer csökkentésének megkezdése előtt kell elvégezni.

Az alacsonyabb értelemben lévõ egyének a meglévõ jogalkotási aktusokban nem irányítják cselekvésüket.

Határozza meg a nem feltérképezhető földrajzi nevek típusát a melléknevek szerint.

Modern ... Helsinki, messze ... Capri, mély ... Colorado apró ... Monaco, sok arca van ... Delhi, gyönyörű ... Kilimandzsáró, a gyors ... Missouri, zöld ... Batumi, széles. Ontario, sokemeletes ... Ulan-Ude.

Írj ki pár szót, amelyek történelmileg kapcsolatban állnak. Bizonyítsd be.

Start - end cross - kör, 40-40 tóban - port nyakú - egy nyaklánc, az ellenség - a szakadékban egy holttest - egy rongyot, por - verést - parittya, felhő - párnahuzat.

Ne felejtsd el a perifrasztokat az alábbi fogalmakra: Kijev, hal, olaj, ember, Kanada, az eladó.

Olvassa el (hallgassa) a szöveget. Adja meg a nyelvtani normák megsértését ebben a költői paródiában

Az ég ragyog fel, ébred a szél, ébresztette fel a madár hangjának harapnivalóját - A fehér világban mindent megbántott, újra elmenekülök az erdőkbe. Az állatokon át kilyukadnak, és kiszállnak, hogy találkozzanak velük. Barátságos lábakkal, Mashával: itt töltem az egész estet, halhatatlan teremtményeket írok. De egy pillanatig a sárból kipukkant, a mocsár, a zöld teremtmény Nagy gonddal buja mosollyal öleli meg az ortografikus szótárt.

Helyezze be a hiányzó írásjeleket.

Plyushkin leült egy székre, és vette a kezében a tollat ​​sokáig még forgolódott minden oldalán a négy számla jön, hogy ez lehetetlen elválasztani tőle több uncia de végül meggyőzte, hogy nem lehet ragasztani a tollat ​​a tinta néhány penészes folyadék és sok legyek az alsó és írni kezdett kiteszik betűkkel, mint a hangjegyek percenként tartja agility kezét kapaszkodva takarékosan sorról sorra, és nem is sajnálom, figyelembe véve a tényt, hogy még mindig van egy csomó tiszta marad hely. (N. Gogol)

Általában én ült a lépcső alján azt gyötri teraszok elégedetlenség megsajnáltam élet kiszivárgott, így gyorsan és érdektelen, és arra gondoltam, milyen jó lenne kitépni a mellemre a szív, ami nőtt olyan nehéz. (A. Csehov)

Különösen nehéz volt egy lány számára, amikor egy orvos, aki a sérült lábát kezelte, követelte, hogy naponta kis sétákat húz a pálcájára, ami rettenetesen fáradt ahhoz, hogy soha többé ne járjon. (Tolstoy L.)

Határozza meg az alárendeltípus típusát.

Azt akarom, hogy megértsen engem.

Fordítom a költészeteket, hogy ne legyen unalmas.

Annyira idegesítette, hogy sír.

Ez hazudik, hogy nincs hely a színházban.

Amikor felébredtem, ismét az orosz őszi kék fényt láttam.

Nem emlékezett, amikor először hallotta.

Olvassa el a szöveget és töltse ki a feladatokat.

Egyszer meglátogattam az Észak-Urálokat. Egy sziklás sziklafalon ültem.

A csapadék a dombok felszállásával ér véget, melyeket a szél kivág. A ház méretei körül sziklák, a dombokon fekszik a hó. És egy kis kavics megszórásánál, egy kis, de már régimódi görbe fenyő közelében, három nagy, lila-rózsaszín virágot látok.

Az alábbiakban az Urálok lejtőin nőnek fészkek, harmincas gyökerek, fejjel lefelé lapra. És a virágok ott vannak világos, sárga diákok. Az emberekben Mariny gyökereinek hívják őket.

Hogy jöttek ide? Milyen szélsõség hozott a könyörtelen talusba a kõves mennyekben a nehéz magvakba? Talán a madár hozta be a csőrbe? Talán az ásatásban.

Száraik vékonyak, a levelek olyan, mintha ónból készültek volna, és ezek a levelek lilára válnak a hideg szeleteken.

Milyen bölcs élet! A virágok ágai fedettek, és a sárga diákok nem láthatók. Virágok állnak, mint a kisgyerekek fényes kupakkal, szemmel látható szemmel, és ne hagyja, hogy a hideg égesse a magokat. És a virágok szirmai szürkületesek, húsosak, vastagok. Ennek a színnek az egész ereje a magok megmentése, és nem nyílnak meg teljesen, nem tekintik az elképesztően fényes napot. Nem bíznak ebben a napban. Túlságosan szenvedtek, mielőtt felébrednének a csupasz, kalcinált kövek között.

Évek múlnak, és a fényes, vörösvirágos virágok fröcskölik a vízen. Most csak hárman vannak, bátorak, szabálytalan virágok, és számukra a jövő szépségének ígérete.

Úgy vélem, hogy túlélni fogják és erős magokat vetnek a patakokba, és a kőzetek között fogják őket, és találnak egy repedést, amelyből a föld egy kicsit tapintható, de meleg lélegzete jön. Hiszek ebben, hiszen 80 évvel ezelőtt egyetlen fa sem volt itt. És most az alacsony, félig meztelen, de szilárd erdők romlása alatt. Alacsony, majdnem meztelen fák, olyan erősek, hogy gyökereik kettéválasztják a követ. A fák állandó, súlyos támadást indítanak, és örök kampányban élnek. Néhányan esnek, halnak meg a mozgásban, mint a támadásban, de mégis mennek. Menj és menj!

És az erdő sáv repülő madarak állatok, van egy új élet, és vele együtt jön a lila-rózsaszín virágok egy szorgalmas és kitartó gyökerek magokat. És mindezen izzó alján a rét sápadt lámpák kupavki, sárga boglárka és magabiztos hóvirág nézd csodálattal a túlvilági lakos, három cserkészek, mintha tele lény forró vér. Hagyja, hogy a vörös vénák vörös vére ne legyen hűvös! (VP Astafiev)

Határozza meg a szöveg témáját.

Milyen típusú beszéd van a szövegben?

Milyen szavak vannak az író alkalmi formációi?

Kapcsolódó cikkek