19. fejezet Erős visszautasítás és udvarias megtagadása a manipulátornak "nem" - a beszélgetéshez

19. fejezet
Erős elutasítás és udvarias elutasítás
Hogyan mondhatom el a manipulátornak "nem"

A manipulátorok egyfajta őrültek. Viselkedésük hosszú távon nem működik, mivel a legtöbb ember elfordul tőlük. De ez nagyon jó rövid távon, és a saját orrán túl, amit az emberek nem látnak.

A manipulátorok megpróbálják megváltoztatni a problémáikat a tiéd, és el fogják érni ezt a sikert, ha megengedik nekik. Emotikusan, néha pénzügyileg is kényszerítenek. És nem számít, mennyit segítesz neked, jövő héten (vagy akár másnap) jönnek, hogy segítsenek egy másik problémának.

A könyvben "Hallom végig és végig", azt javasoltam, hogyan lehet megszabadulni a manipulátoroktól. Várjon, amíg megkérik tőlük, hogy tegyen valamit számukra, és mondja: "Örömmel segítek. És itt van, amit tehetsz értem. Ez jól működik kis manipulátorokkal, de gyakran nem működik valódi szakemberekkel szemben. Az utóbbi esetben erősebb fegyverre lesz szükséged.

Ismerem az ilyen manipulátorok két megközelítését. Én "erős megtagadásnak" és "udvarias elutasításnak" nevezik. Ha természetesen szelíd ember vagy, használd a második lehetőséget. De ha bátran vagy, és nem félsz a konfrontációtól, próbáld ki az első módszert minden erőddel.

Erős elutasítás

Képzeljünk el egy érzelmileg függő ember manipulátort; hívják Jánosnak. John naponta egy hétig beszél, süvítő vagy teljesen elhervad, és könyörög vagy kérte, hogy segítsen neki megoldani a problémáit.

Ismét, amikor John elveszi, tegye a következőket.

• Adjon neki egy szót, vádoljon valakit, ponyt vagy panasszal.

• Mondja: "Nos, minden rendben lesz, vagy minden rossz lesz, vagy minden marad, vagy a fenti lehetőségek közül egyik sem."

• Engedje meg, hogy újra beszéljen és ponnyt. (És ő nyögni fog, mert ideges lesz, hogy a manipuláció nem működik.)

• Mondja: "Ó, sajnálom. Vagy a válasz más lesz. És milyen válasz ez, nem tudom.

• Engedje meg neki, hogy panaszkodjon és ponit.

• Mondja: "Nem hiszem, hogy itt segíthetek. Remélem, minden meg fog alakulni. Sajnálom, de el kell mennem.

• Ha Johnnek szüksége van az utolsó szóra, ne ellenálljon. Ezután búcsúzzon és menjen el (vagy tegye le).

Sok esetben olyan emberek, mint John egy napon belül, visszajönnek, hogy bocsánatot kérjenek. Ennek az az oka, hogy nyugodt maradtál, és nem próbált megvédeni vagy bosszút állni, ami megnövelte a kontrasztot az ésszerű viselkedése és az őrültsége között. Ha nem lép kapcsolatba azonnal, várjon, mert a következő kapcsolatfelvételi kezdeményezésnek kell származnia. Ha először kapcsolatba léptél vele, elvesztetted. Tehát legyen türelme és várjon. Végül a győztes leszel.

Itt van a döntő megtagadás változata, amelyet használok. Hasonló a fentihez. Ezt mondom: "Látom. És most mi? "Amikor az ember morgol, észreveszem:" Úgy tűnik, sok mindent kell tennie, ezért jó kezdeni kezdeni vele korábban. Mit csinálsz először? "Ha a zokogás folytatódik, azt válaszolom:" Nos, elmegyek, majd később mondd el, mit tettél róla. " Ezt követően nyugodtan távozom.

Udvarias elutasítás

Ha érzékeny személy vagy, akkor valószínűleg olvassa el a fenti utasításokat és azt mondta: "Ó, nem, nem tehetem." Nem probléma, van egy másik módja annak, hogy tagadja a manipulátor. Ez puha. Udvarias. Jó. És a legtöbb esetben dolgozik.

Csak annyit kell tennie, hogy állj le.

Joan és Nancy együtt dolgoztak Chicagóban. Három évvel ezelőtt Joan visszavonult. De Nancy nem tudott nélkül élni. Joan-t ​​folyamatosan kérdéseket és panaszokat hívta fel. Mit tegyek ezzel a projekttel? Mi történik, ha nem sikerül a határidő? Én biztosan nem támogatják. Szörnyű új főnököm van.

További dolog csak romlott. Nancy el akart küldeni Dubaiba. Bár Joan nélkül, amire támaszkodhat, Nancy a kudarc szélén állt. Két ájult és pánikrohama volt, és a terapeuta felé fordult. Nancy elmagyarázta feletteseinek, hogy nem tud menni, mert fél a pánikrohamtól.

Álmodás után Nancy egyre gyakrabban hívta barátnőjét. Végül Joan segítségért fordult hozzám. Bár tudta, hogy Nancy viselkedése irracionális, nem értette, hogy mit tegyen. De remek ötletem volt.

Megkértem Joant:

- Nancy egyik legjobb barátjának tartja magát?

- Én vagyok a legjobb barátja. De fárasztóan kommunikál vele.

- Jó. Mivel te vagy a legjobb barátod, segíteni akarsz neki. És az utolsó dolog, amit akarsz, az az ő dolgai rosszabbodni. Jobb?

- Ha meghallgatod, segít?

- De akkor másnap hív, mert van egy új probléma, amelyet meg kell oldanod. Szerinted jobban tudott megbirkózni a problémákkal?

- Nem hiszem - felelte Joan.

- Tehát nagyszerű barát vagy, és jó szándékai vannak - mondtam. - De Nancy nem lesz jobb. Valójában még inkább eltartottá válik, és manipulál többet. És azt hiszem, már kimerítette a többi barátot.

Joan komoran felnevetett.

- Igen. Ez egy másik dolog, amiért panaszkodik rólam.

Nem igazán kedvelem a "kényeztetni" szót, de Joan ezt tette, és el kellett hagynia az ördögi kört.

- Szóval, segíteni akarsz Nancynek - mondtam -, de tényleg elkényezteti tehetetlenségét. És ennek eredményeképpen őrületbe visz. Tehát?

- Igen ... valószínűleg - válaszolta Joan bizonytalanul.

- Mi a baj? Megkérdeztem. - Igen vagy talán?

- Hát ... igen, természetesen igen! - kiáltott fel, végül megmutatta a bosszúságát.

- Akkor ezt javaslom tenni. Legközelebb hagyja Nancy öt másodpercig nyöszörögni. Aztán határozottan, de kedvesen mondja: "Meg kell szakítanom egy pillanatra." Ne vágja le azonnal. Képzeld el, hogy ő Boeing lesz. Meg akarja állítani, mielőtt összegyűjti a sebességet és megmozdítja. És ha igen, akkor valószínűleg olyan kérdést fog kérni, mint az "A" vagy "Mi?". De ne hagyja, hogy újra induljon.

- Akkor mit tegyek?

Azt tanácsoltam Joannak, hogy mondja el Nancynek: "Meg kell állítanom, mert csinálok valamit, amit a barátok nem. Tudom, hogy ha panaszkodsz rám, jobban érzed magad. De akkor nincs motiváció a problémák megoldására. Kiderült, hogy nekem miatt ideges helyzetekben ragadtál. Tehát mostantól nem támogatom az ilyen beszélgetéseket, mint most. Megértem, hogy félsz vagy ideges vagy. Mit fogsz először csinálni a bajjal?

Nézzétek meg alaposan, amit Joannal javasoltam. Nem tanácsoltam neki, hogy válaszoljon valami olyannak, mint "Te vagy, szeretnéd, hogy megoldjam az összes problémádat?" Vagy "Nem vagyok a te anyád!". Ha ellentétben áll a pszichoidokkal, de nem lép be a pozícióba, akkor nem fog működni. Nem javasoltam határozott elutasítás technikáját, mert olyan emberek számára, mint Joanne, akik félnek a közvetlen konfrontációtól, ez a megközelítés túlságosan traumatikus lesz.

Ehelyett hatástalanítja Nancy-t, mondván, valójában: "Mindez az én hibám", ami igazán igaz. És akkor lefordítja a helyzetet egy másik csatornára: "Igen, van egy gondja. Mondja meg, hogyan fogsz foglalkozni vele.

Ez jó megközelítés, de nem mindig működik. És néha csak rövid távon segít, ha a tárgyalópartnernek van egy határvonalas személyiségzavarja. Választani: döntő vagy udvarias elutasítás. Mindkettő jobb, mint a bebörtönzés, az életed mint az élet megmentője az olyan ember számára, aki megmenteni kell magát.

Ha azt szeretnék hallani tőled, hogy "igen", de valójában a beszélgetőpartner javára el kell mondania "nem", mondjuk "nem".

Cselekvési terv

1. Határozza meg, hogy az Ön környezetében tartózkodó emberek hibáztatják-e Önt a problémáikért.

2. Értsd meg, hogy nem segítesz nekik, így manipulálhatsz.

3. Értsd meg, hogy nem segítesz önmagaddal, és lehetővé teszi számodra, hogy a problémákat bontassa rád.

4. Kezdje azokkal, akik különösen gyakran ülnek a nyakán. Használjon határozott megtagadást vagy udvarias elutasítást, hogy tanítsa ezeket az embereket felelősségvállalásra.

Kapcsolódó cikkek