29 színház, mint egy takovoy1

[Ajánlom ezt a könyvet, hogy ellenségeim nevetséges, győződve a jogosság tanításuk nem kevesebb, mint a megcsúfolása ez a kezdeményezés.

N. Evreinov 1912]

Ahhoz, hogy az új olvasók (Előszó a 2. kiadás)

Ez a könyv, amely először jelent meg nyomtatásban, több mint tíz évvel ezelőtt került elfogadásra, vonakodva még a jóindulatú nekem kritika - annyira hihetetlen tűnt akkor az igazság az én tanítási színházról pozitív elején a művészet és az élet.

A „teatralitás” nekem egyáltalán kicsit beszélgettünk - vagy inkább, szinte soha nem beszélt, és ha futólag említik, valami mindig szellemében az akkori uralkodója gondolatok a dráma - DV Averkieva 2. tanította, hogy „minden természetes, nagyképű színház úgynevezett ; Minden kitalált azzal a céllal, hogy fröcsköl akció - színházi és látványos; bármilyen hamis ábrázolása magukat - Színház „1 (kiemelés -. NE). Egyesek, mint például AE Molchanov, míg férje MG Savina és alelnöke b<ывшего> Imperial Színház Society, még didaktikusan dicsekedett, mondván, hogy „minden, hogy az úgynevezett életben” színházi „először elutasították, mivel a hazugság és félrevezetés, méltatlan a nemes művészete” 2.

Nincs semmi új viszonyítva teatralitás nem nyilvánul meg az ő ideje, és Sztanyiszlavszkij nyilvánosan 1911-ben (az ülésen N. Drize 3) bizonyítja számomra, hogy a teatralitás - a gonosz a színházban 4, akivel soha nem egyeztethető 3.

Meyerhold megjelenése előtt, nyomtatásban az én „Apologia teatralitás” 1 írta, hogy az „új színházi kinő irodalom”, hogy az irodalom „azt sugallja, Színház” 2. Miután a „Bocsánatkérés teatralitás„Meyerhold már azt írja: „Annak érdekében, hogy mentse az orosz színházi a vágy, hogy egy szolga az irodalom. akkor vissza kell térni a színpadra ... a kultusz kabotinazha 5 „3 (kiemelés tőlem -. NE), ami után számos produkció mutatkozik már buzgó, nem híve a kétértelmű teatralitás. (Emlékezz csak hobbi Meyerhold commedia dell'arte és bohózat!)

A Nyugat, a probléma a színházi helyzet volt sokáig elég reménytelen, hiszen nem is beszélve a „óhitűek”, még a nagy reformátor a színház, a ragyogó Gordon Craig, aki a félreértésen alapul, hogy „az első napokban az emberi test nem használják, mint anyag színházi Arts „6. többször, mint tudjuk, elítélte a sajtóban színházi, tele naiv bizalom a tisztán esztétikai alapon a színház.

Igaz, a Nyugat kezdett boom a század elején, Max Reinhardt, teljes egészében elfogadta Georg Fuchs 7 pillantást a teatralitás a pozitív értelemben vett; de Fuchs, amivel a legtöbb a „teatralitás” idézőjelben tartalmak gyors oldalon ez a fogalom, mint bemutatva annak rejtett értelmét, és hajtások prédikációjában à la longue 8 nem a színház és a nyelvtisztítás 9. 4. ahol művészeti és színházi, amely abból adódott Fuchs az ötlet, az úgynevezett müncheni Art Mozi 10.

„Van már sokkal inkább a páratlan teljesítményét a Moszkvai Művész Színház” - mondta G. Fuchs előszavában orosz kiadás «Die Revolution des Színházak» kelt, 1910 11. Nos, mi volt az a teatralitás a Moszkvai Művész Színház, kizárólag a kedvéért egy vicc.

Tempora mutantur! 12 - hirdette nekem tizenegy évvel ezelőtt ez a könyv világos Start teatralitás és a szlogen a színpadra nemcsak a színház, hanem maga az élet, legyen az utóbbi néhány évben a hatalmas gyökerei forradalmi talaj, és a korábbi ellenségeimet és hitehagyottak joga van elmondani, „Te nyert, Galilei! »13

Mi egy tehetséges A. Tairov most prédikál „teatralitás színház” 14. Ismételje meg a saját szavaiddal a lényege „Színház az ilyen” - ez persze nem egy nagy győzelem!

De az a tény, hogy a Moszkvai Művész Színház volt kénytelen újra tegye a „vizsgáztató” tekintetében a 15. tanítási színházi, mi a platform egyre Studio Színház 16 - ez egy nagy győzelem! (Különösen, ha emlékszel, mellette, a burleszk bohóckodás „Ellenőr” 17. nevetségessé a három év alatt a színpadon a „görbe tükör” háztartás korábbi stádium ez a játék a Művész Színház.)

Gondozásában a könyvem, amely először fogalmazott ezek a kifejezések válnak közkinccsé, mint a „történelmi dokumentum”, amely meghatározza a kiindulási pont a színház nyelvművelő. ingyenes nemcsak irodalmi, hanem az általános esztétika (preestetizm teatralitás!). Beleegyeztem, hogy újra release „A színház maga” csak alkot, amelyben nyomtatásban megjelent tizenegy évvel ezelőtt.

Ez nagyon csábító, hogy újra vizsgálja felül a könyv: ez lapsus'ov annyira, annyira kimondatlan, annyi régi, viharvert támadások forradalom! De én nem tartom magam helyettesítheti egymást szerkesztői, hogy ne legyen véletlenül, mielőtt az új olvasót irigylendő helyzetben a próféta „backdating.”

Én csak itt-ott javított túl komoly hibákat (helyesírási), és ütött ki egy pár sort, hogy hiába a forradalom a szemét, de ki a végén a könyv „Új színházi találmányok”, felhalmozott az évek - abban a reményben, hogy a többi könyv (például három a könyv „Színház a maga számára”), nem olyan ritka, mint az első kiadás „Színház az ilyen” doskazhut részlet új olvasót, hogy az ezeken az oldalakon fogja találni csak a rendeltetésszerű és kimondatlanul.

Tudom, hogy sok fiatal embert várnak a könyvpiacon, a megjelenése az én „evangélium”. Arra kérem őket, hogy bocsánatot sokáig várnia.

Kapcsolódó cikkek