40 évvel ezelőtt, Shavarsh Karapetyan mentettek 20 ember közelgő halált Society Oroszország

Fotó: Valery Matytsin / TASS

Karapetyan nem akar beszélni az eredményeket. Körülbelül hányszor bajnok a Szovjetunió, Európa és a világ a búvárkodás. Mintegy 11 világrekordot, amelyek közül az utolsó is létrehozott az események után, fürdőzés után hat héttel a kórházban tüdőgyulladással és vérmérgezés. Hogy önként emlékeztetett az újságírók - Sergei Leskov „Komsomolskaya Pravda” és Gennagyij Bocharov a „Irodalmi” tanult, és beszélt a hősiesség Karapetyan 1982. De ahhoz, hogy dolgozzon a témája a hősiesség - nem úgy, mint: „Miért, minden elhangzott.”

„Lenta.ru”: Ebben az évben, akkor megmentette valaki a telefont?

Sajnos mi is választ ... Mikor? Amikor a temetés.

40 évvel ezelőtt, Shavarsh Karapetyan mentettek 20 ember közelgő halált Society Oroszország

Fotó: Római Ukolov / Lenta.ru

Shavarsh Putyin, aki?

Egy barátom a kórházban meghalt. Vadim Leybovsky. Holnap hozzá szánták. Nem volt ideje. Írt egy csomó rólam. A könyv még kiment, „Húsz él Shavarsh” - a szám a kimentett negyven évvel ezelőtt. Akartam írni egy második könyve, a jelen az életemben. És én nem engedélyezett.

Nem akartam, hogy idő. És most már senki sem kellene. Tiszteli rám. Azt akartam, hogy megtudja a választ ebben a könyvben - a válaszom - mi az ember, mi ez az, hogy mi a küldetése. Kivéve mint férfi. Van egy csomó vitatkozz, bölcs ember volt. Az egyetlen, ami mondjuk egy durva szó.

Mi ilyen viták véget?

Az a tény, hogy ő vette zokon, és én rá - nincs.

Aztán - talán az élet után bravúr?

Próbáljuk. Valószínűleg ez lesz a helyes. Azt akartam írni, mint Oroszországban élek. Tudassa velünk.

Ha jön élni Moszkva?

Örményországban Ön 1980-ban igazgatója lett a sport iskola. Abban az időben az indulás is dolgozik ott?

Nem, én már egy gyárban dolgozott „Sirius” - az elektronikai ipar, a védelmi ipar. Amikor épült a számítógépes központ, a gyerekeket tanítani, hogy foglalkozik a cég. Először is, a számítógép-5, nagy szekrények. Ezután akadémikus Aghanbegyan iskola adta Atari számítógépek. Egy iskola, amely. Ez már nem létezik. Sokan nem létezik többé.

Látványosságok itt: Moszkva?

Itt vettem barátom. Már szervezett a termelés egyedi lábbelik, hosszú ideig, majd dolgozott ebben az irányban. Cipő - a legrövidebb út a profit.

Darabbért, jó - igen. Mondjuk, a 60. a méret a férfi. Vagy a 29. női sarka. Dolgoztunk rendelni. Workshop nevű „Második lélegzet”, I. és hat mesterek. A jel azt jelezte, cipőjavító - javítás, de szinte nem vett részt. Vajon ő. A régi modell lett összeállítva a maradványait, aki kérte. Vagy van akut orra kerek és csapok - vastag sarkú, amikor a divat változott. Mindez megéri a pénzt, és mi volt velük.

Az Ön családja cipészek?

Egyértelműen nem. Apa - nos, ilyen vagy olyan módon syak, a háború ő és családja varrtak enni. És mivel ő volt az igazgatója a jármű karbantartása, dolgozott a Sztavropol régió. Hatalmas traktor, kamion, még mindig emlékszem rá. Ezután Gorbacsov volt a titkár a regionális bizottság Komsomol ...

Jereván, az apa volt a rendező egy nagy jármű karbantartása nehéz járművek. Ez indítja az azonos kocsi húzta ki a tó 1976-ban. Mi jön gyorsan. Kár, hogy még késő. És telekocsi Minpromstroya - szilárd gazdaság.

40 évvel ezelőtt, Shavarsh Karapetyan mentettek 20 ember közelgő halált Society Oroszország

Elvesztette az irányítást a trolibusz beleesett a Jereván-tó.

Fotó: Herbert Baghdasaryan / TASS

"Second Wind" is létezik?

Mi ez, hogy egy vállalkozó Oroszországban?

Azt nem gondoltam rá. Most belegondolok, és választ. Például egy vállalkozó Oroszországban - buta munkás. Ha van egy ötlete, szenvedély, egészség, létrehozni valamit - és senki nem segít, és a banki kamatok vad, és a növekvő bérleti díj, az emelkedő fizetések víz, villany, és így tovább -, akkor nincs más választása, mint lopni. Az adók.

Nem. Mindenki csinálja - és én!

Nem hiszem, hogy te és a karakter nem indult, és van valami, hogy valaki bizonyítani, hogy valami a harcot.

Mert a saját korában?

Az adó egy magányos nagymama?

És miért nem? Mi a különbség az, akinek van, akinek a nagyapja. Van egy életen át etetni és itatni. És megtudjuk, hogy táplálja a szülők idős korban. A Kaukázusban, egy kicsit más, de még a kaukázusi emberek lassan elfelejt, különösen a nagyvárosokban. Takarmány, vigyázni, legyen kedves, hogy a szülők - veszítünk ezekkel a tulajdonságokkal. Mind mi, mind a gyerekek.

De idős korban kell finomítani, feltétlenül. Ahhoz, hogy az idősek élnek érdekes volt. Udvarunkban Én állandóan látva az öreg - remegett a keze, amikor a kenyér. És miért kell menni? Hazánk nagy, gazdag, és így tovább - miért nem gondoskodunk minden öregúr?

Milyen otthon érted?

A házam - Oroszország. Örményország is, természetesen. Örményország - én kis házat, és Oroszország - a nagy. Egyszer egy holland megpróbálta elkapni a kérdésre, mi a különbség a mentalitás, az örmény és orosz nyelven. Mondtam neki, hogy nem érzem a különbséget, mert én vagyok a fia egy örmény orosz emberek. Azonnal mögött.

Ha visszatekintünk az élet Oroszországban - mit is csinál ennyi év?

Azt a pénzt. Existence kezdődik fizetést. És igyekszem nem kap ez, hanem, hogy - a lehető legnagyobb számú elvtársak dolgozom a törekvések.

Igaz, hogy néhány, a megmentett akkor negyven évvel ezelőtt, a közelmúltban kérte, hogy a munkában -, hogy ő, vagy valaki a családból?

És nem emlékszem, de tényleg. Talán ez volt. Itt, mielőtt a találkozót hívott, kért valahol szervezni - nem magukat, így akkor is, ha. Ez az az idő, folyamatosan. Próbálok segíteni.

Ön kemény üzletember?

Nem mondanám. Lenne kemény - oligarcha volt. És így most már csak a saját alap. Név én, Shavarsh Karapetyan. Kezdjük a támogatási program, amelynek a korábbi sportolók - akik súlyosan megbetegedett. A második irány - víz alatti sportok fejlődését. Mi töltött hétszer a bajnokságot a nevem, akkor sikeresek voltak. Először is, harminc, negyven fő vett részt. Az utolsó - mintegy hatszáz embert. A Kemerovo, Kazan, ahol sok. Moszkvában is a világbajnokság neve Shavarsh Karapetyan játszott.

Örmény diaszpóra adott egy csomó, például. Nagy alap volt. Most a válság leütött, bednovato él. Nagy tervek nem mindig vált valóra. És nem szponzor tíz lyuk fedél nem. És a gond - nem prioritás.

Tekintettel arra, hogy a víz alatti sport számomra - a szent ügy. Azt akarom, hogy ez lett olimpiai sportág. Még ha ő nem volt ideje, és valaki utánam, akkor - boldog leszek ott. A sport nagyon szép, gyors, jól néz ki.

Miért is jönnek időben az ilyen jellegű?

Amikor költözött Vanadzor Jerevánban apám adott torna. Volt egy jó tornász, a legjobban sikerült megtartani a gyűrűt. De azt mondta: „Boy magas a torna ígérő. De a futás, más atlétika, úszás - ez a tény. " Az apa azt mondta, „úszó”. Így ment ez.

40 évvel ezelőtt, Shavarsh Karapetyan mentettek 20 ember közelgő halált Society Oroszország

Tisztelet Master of Sports, többszörös világcsúcstartó víz alatti sportok Shavarsh Karapetyan az osztályban a medencében.

Fotó: Herbert Baghdasaryan / TASS

A búvár választotta?

Először jöttem normális. És ez lett a bajnok a köztársaság. Vett 50 méter, 102 száz. De tettem fel. És azt akarta bizonyítani, hogy én vagyok ígéretes. Magát is. Azzal folytatta elv. Nos, hol vagyok? Nem küldhet útközben? Szintén úszás szükséges.

Az eset segített kedvező. Rúgott, én jött a díj vissza Jerevánban. És én találkozott az utcán, hogy a legjobb edző a búvárkodás. „Mi történt?” - „vezetett”. „És én vezettem,” - mondja.

Amennyiben a vonat, ha kirúgták? Minden uszodák ...

És az egyikük lesz az új edző dolgozott reggel kötelessége. Ő vigyázott, hogy senki se fulladt. Hat reggel elkezdtük gyakorolni illegálisan. Később, mikor bajnok lett Örményország győztes a bajnokság, az Unió adott nekünk jogi vizet. Egy ilyen terhelés, mint én, senki sem -, így hamar, mint egy sportoló. Próbálja minden nap fut át ​​harminc kilométerre - nem minden sportoló. És az utcán negyven fok meleg. És mögötte egy hátizsák 25 kilogramm.

Homokkal. Most minden sokkal kényelmesebb, rugalmasabb. És akkor vissza hasított vérbe.

Már a képzés és a kórház után megjelent. A 78. ismét bajnok lett az ország. És a díjazott a 79.. És egy másik világrekordot ki. De tőlem valamit várnak öt győzelem egy szezonban, mint korábban. És nem tudtam nyerni mindent.

Azt mondta, hogy te és öt győzelmet beszélt a kerékpár.

De nem szeretem a sport hatóságok. Erős volt, Asszertív. Ezek általában nem szeretik. És tartományi köztársaság. És az Unió főnökök - a sportolók, ők is szeretnék nyerni. És azt tudod, az úton. Amint Általános Pokryshkin - ugyanaz háromszor Szovjetunió Hőse, ő vezette DOSAAF „Hol vízmentes örmény bajnok tengeralattjárósok?”

Lake Sevan? Nem hallott róla?

Nem ez a helyzet Sevan. És nem Pokryshkin. Ő egy elismert ember, hős, király, a fenébe az egészet. Ő írta a szöveget, hogy olvassa el azt. De aki azt írta, amit írt, hogy milyen jó volt - rejtély.

Események előtti negyven évvel ezelőtt megállt elhagyott buszvezető majdnem leesett a szakadékba. Egyszer, 1985-ben kitüntették magukat a tűz Jereván Sport és Concert Complex. Csodálkozol, miért „szerencsés”, hogy a katasztrófa?

Ez egy mindennapos folyamat. Mindig vannak balesetek, néhány tragédia. Csak megyek, hogy a következő, legközelebb. Azt teszem, amit tudok - ha tudok. Ezt hívják, és azt mondta, hogy Vadim meghalt - nincs semmi tudok ...

És így - nincs semmi rendkívüli, minden elérhető. Amikor kijött a házból - van ekstremal. Gondolod, hogy ez a három esetben - az egyetlenek, akik velem voltak?

40 évvel ezelőtt, Shavarsh Karapetyan mentettek 20 ember közelgő halált Society Oroszország

Shavarsh Karapetyan hordozza a fáklyát folyamat kezdetén a fáklya Moszkvában

Fotó: Alexey Filippov / RIA Novosti

Ez túl sok. Nem azért, mert én nem hiszem el. Csak túl alapvető dolgot: állni, például valakit. Azonban, ha feláll, akkor töltse ki a fejét. De nem tudok. A legfontosabb dolog, amit meg kellett magát jobbra, hogy mit csinál. Minden alkalommal.

Amikor három évvel ezelőtt végzett az olimpiai lángot a játékok Szocsiban - ez megszűnt. I ideges az első - nem önmagukért, a hazájukért. Akkor azt gondolta: „Mi a különbség?” Lehet, és esik, például egy fáklya. De kiment - nem kihalt, esett - esett, és játékok is elment. És ez tökéletesen ment. Azt mondják, a lényeg az, hogy ne adja fel. Mindenki ezt mondja, helyezze vissza a szavak egyáltalán. De ez igaz. Hidd el a szót.

Kapcsolódó cikkek